فتحی مدیرعامل شرکت نامدار تجارت الکترونیک کالا تشریح کرد: مزایای سوآپ کالا

سوآپ کالا؛ پروژه‌ای ملی نیازمند به توجه دولت دارد

معصومه صالحی

مدیرعامل نامدار تجارت الکترونیک کالا در معرفی سامانه دانش‌بنیان سوآپ کالا که با حوزه فولاد آغاز شده است؛ در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به کاهش‌ هزینه‌های حمل‌ونقل و انرژی و … در سطح کشوری و بین‌المللی به تشریح مزایای این سامانه پرداخت.

آیدین فتحی مدیرعامل شرکت پرشین فولاد در خصوص مزایای این سامانه گفت: سامانه سوآپ علاوه بر سرعت بخشیدن به فرآیند تجارت مزایای دیگری هم دارد؛ از جمله اینکه با استقرار سامانه هوشمند سوآپ کالا 40 درصد هزینه‌ها در صنایع فولاد و 20 درصد در صنایع سیمان کاهش می‌یابد که این هزینه‌ها شامل پیمایش، هزینه حمل، مصرف سوخت، میزان آلایندگی‌های زیست‌محیطی و همچنین کاهش تصادفات، کاهش هزینه‌های مرمت و نگهداری جاده‌ها، افزایش درآمد صنایع و به تبع آن افزایش تولید و افزایش درآمد مالیاتی کشور در این سامانه را هم می‌شود جزء مزایای این سامانه برشمرد .

وی ادامه داد: استفاده از سوآپ کالا علاوه بر صرفه‌جویی برای شرکت‌ها برای دولت نیز آورده دارد؛ بدین ترتیب با کاهش پیمایش و یا حمل‌ونقل جاده‌ای؛  یارانه‌ای که دولت بابت سوخت پرداخت می‌کند نیز کمتر می‌شود؛ از این قبیل صرفه‌جویی‌ها در استفاده از سوآپ زیاد است. اما با تمام مزیت‌هایی که سوآپ کالا دارد؛ موانعی را نیز بر سر راه خود داریم که امیدوارم این موانع نیز برطرف شود.

فتحی در ادامه تاکید کرد: سوآپ کالا پروژه‌ای ملی است که برای اجرا و تاثیر آن در بخش اقتصاد و صرفه‌جویی‌های حاصله نیازمند انسجام بخش‌های مختلف بوده و حمایت دولت را می‌طلبد.

مدیرعامل شرکت نامدار تجارت الکترونیک کالا با بیان اینکه برای این سامانه ملی بیش از دو سال زمان صرف تحقیق‌وپژوهش و ایجاد زیرساخت شده است، ‌اظهارداشت: شرکت نامدار تجارت الکترونیک کالا به عنوان یک شرکت سرمایه‌گذار در حوزه استارتاپ و شتاب‌دهنده است و دو ایده مهم را در کارنامه خود به ثبت رسانده و با ایده‌پردازی، تحقیق‌وپژوهش، طراحی، تولید و استقرار سامانه هوشمند سواپ کالا طی مدت 2 سال با حضور تیم متخصص 140 نفره داخلی و با سرمایه‌گذاری 60 میلیارد تومانی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: با بررسی شرایط تولید و بازار به این نتیجه رسیدیم که یکی از چالش‌های بزرگ تولیدکنندگان مربوط به حمل‌ونقل و کاهش هزینه‌های جاری هستند و این موضوع در صنعت فولاد و پتروشیمی به دلیل جانمایی نامناسب واحدهای فولادی و تمرکز آنها در بخش‌های مرکزی کشور محسوس است.  

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال معادن در مرکز کشور قرار گرفته‌اند، اما صنایعی که ارزش‌افزوده بالاتری دارند؛ مثل تولیدکنندگان میلگرد، ورق، تیرآهن و پروفیل در شهرهای دیگر واقع شده‌اند. نمونه دیگر در خصوص  پتروشیمی‌هاست که چاه‌های نفت در جنوب کشور قرار دارد، اما در همه جای کشور پالایشگاه و پتروشیمی راه‌اندازی شده است.

این عضو انجمن نوردکاران فولادی ایران ادامه داد: در حال حاضر شرکت‌ها و صنایع هزینه بسیار بالایی را بابت جابه‌جایی مواداولیه خود پرداخت می‌کنند. به این ترتیب اگر بتوانیم با ارائه راهکاری نوین این هزینه‌ها را کاهش دهیم؛ می‌توانیم به راحتی به سودآوری شرکت‌ها، رقابت در صادرات، پایین آوردن بهاء تمام ‌ده کالاها و به تبع آن پایین آوردن قیمت مصرف‌کننده برسیم. در همین راستا به این نتیجه رسیدیم که بسیاری از هزینه‌ها در کشور قابل اصلاح و صرفه‌جویی هستند و از همین‌جا ایده سامانه هوشمند سوآپ کالا خلق شد.

وی تصریح کرد: با توجه به پیشینه‌ای که داشتم و از سال 1386 به عنوان تولیدکننده فولاد فعالیت می‌کنم و الزام تولیدکنندگان زنجیره فولاد به عرضه فولاد در بورس کالا؛ لزوم ایجاد سوآپ کالا در بخش فولاد بیش از پیش حس می‌شد. در حال حاضر تولیدکنندگان محصولات زنجیره فولاد هم برای تامین مواداولیه و هم برای فروش محصولاتی نظیر کنسانتره،  گندله و آهن‌اسفنجی و شمش فولاد، مقاطع طویل فولادی و ورق به بورس کالا مراجعه می‌کنند .

فتحی ادامه داد: بنابراین در زمانی که خریدار محصولی به بورس مراجعه می‌کند؛ بر اساس قیمت و همچنین موقعیت و شرایط بازار تصمیم به خرید می‌گیرد و امکان دارد موقعیت کارخانه در اولویت خرید لحاظ نشود. از اینجا به بعد را با سوآپ کالا می‌توان این مشکل مربوط به حمل‌ونقل را حل کرد. بدین ترتیب که خریداری که در قسمت شمالی کشور قرار دارد و کالای موردنیاز خود را از مناطق جنوبی کشور خرید کرده است؛ می‌تواند با تولیدکننده ای که آماده سوآپ بوده و در منطقه‌ای نزدیک به محل خودش قرار دارد؛ سوآپ کند و از مزایای آن بهره‌مند شود. در واقع در این سامانه می‌توانیم کالایی را از یک استان به استان دیگر از طریق سامانه هوشمند سوآپ کالا به صورت هوشمند جابه‌جا کنیم؛ بدون اینکه معامله‌ای انجام شود.

مدیرعامل نامدار تجارت الکترونیک کالا در تشریح مزایای سوآپ  کالا گفت: سامانه سوآپ علاوه بر سرعت بخشیدن به فرآیند تجارت مزایای دیگری هم دارد؛ از جمله اینکه با استقرار سامانه هوشمند سوآپ کالا 40 درصد هزینه‌ها در صنایع فولاد و 20 درصد در صنایع سیمان کاهش می‌یابد که این هزینه‌ها شامل پیمایش، هزینه حمل، مصرف سوخت، میزان آلایندگی‌های زیست‌محیطی و همچنین کاهش تصادفات، کاهش هزینه‌های مرمت و نگهداری جاده‌ها، افزایش درآمد صنایع و به تبع آن افزایش تولید و افزایش درآمد مالیاتی کشور در این سامانه را هم می‌شود جزء مزایای این سامانه برشمرد .

وی ادامه داد: استفاده از سوآپ کالا علاوه بر صرفه‌جویی برای شرکت‌ها برای دولت نیز آورده دارد. بدین ترتیب با کاهش پیمایش و یا حمل‌ونقل جاده‌ای؛ یارانه‌ای که دولت بابت سوخت پرداخت می‌کند نیز کمتر می‌شود که از این قبیل صرفه‌جویی‌ها در استفاده از سوآپ زیاد است. اما با تمام مزیت‌هایی که سوآپ کالا دارد؛ موانعی را نیز بر سر راه خود داریم که امیدواریم این موانع برطرف شود.

فتحی اظهارامیدواری کرد: امیدوارم با عنایت به ماده 12 قانون رفع موانع تولید و رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور و در راستای کاهش هزینه‌های دولت با حمایت دولت؛ موانع پیاده‌سازی هرچه سریع‌تر رفع شود و همچنین با توجه به صرفه‌جویی‌هایی که برشمرده شد و مزایایی که استفاده از سوآپ در سطح ملی دارد؛ شاهد معافیت مالیاتی سوآپ به منظور تشویق تولیدکنندگان در استفاده از این سامانه هوشمند باشیم.

وی هدف از راه‌اندازی سامانه سوآپ را اقدامی ملی برشمرد و گفت: هدف ما این است که بتوانیم یک کار ملی را در کشور انجام دهیم تا اشتباهات 100 سال گذشته را با این سامانه جبران کنیم. این اشتباهات قطعا قابل صفر شدن نیستند، اما می‌توان آنها را کاهش داد.

فتحی تاکید کرد: ما از مسئولان می‌خواهیم که به مشکلات ما توجه کرده و برای رفع آنها راهکاری ارائه دهند. یکی از این مشکلات بحث شفافیت مالیاتی است. با توجه به اینکه تاکنون سامانه‌ای شبیه به سامانه هوشمند سوآپ کالا در کشور تعریف نشده؛ بنابراین نیاز است که قانون مالیات در این خصوص شفاف‌سازی شود. امیدواریم که این سامانه همانند بورس کالا مشمول معافیت 10 درصدی شود؛ چراکه این طرح به نفع سازمان مالیات است و سودآوری بالایی برای این سازمان دارد.

وی ادامه داد: همچنین انتظار داریم به سامانه بورس کالا متصل شویم و معاملات را بهینه‌تر و بهتر جابه‌جا کنیم. تمام شرکت‌ها از گذشته یک روابط تجاری با شرکت‌های دیگر داشته‌اند که این روابط تجاری را نمی‌شود قطع کرد. ما با استفاده از این سامانه می‌خواهیم با ایجاد میانبر به صنایع کمک کنیم. به عنوان مثال می‌خواهیم با استان همجوار کالاها را جابه‌جا کنیم؛ بدون اینکه روابط تجاری با همدیگر داشته باشند. ما با رصد میزان واردات‌وصادرات استان‌ها به این نتیجه رسیدیم که اغلب به همان میزان صادرات؛ واردات دارند که بدین ترتیب با استقرار سامانه هوشمند سوآپ کالا به راحتی جلوی این خارج شدن اضافه و نادرست را می‌گیریم.

فتحی افزود: در حال حاضر ثبت این ایده را برای نامدار تجارت انجام دادیم. به همین منظور یک تیم حقوقی خبره از استادان دانشکده حقوق گرد هم جمع شدند و این کار را از نظر حقوقی بازبینی کردند. حتی همین ایده را در کشور امارات و ترکیه مطرح کردیم و مورد استقبال هم قرار گرفته است و هم اکنون در حال تدوین طرح توجیهی هستیم که بتوانیم جذب سرمایه و مراحل اجرایی را در این کشور انجام دهیم. با توجه به ملیت خود و عرق ملی که داریم؛ درصدد هستیم این طرح را اول در کشور خودمان اجرایی کنیم و در مرحله بعد سوآپ کالا را در مورد کالاهای اساسی مثل فولاد، سیمان، پتروشیمی و غلات در سطح جهانی اجرایی کنیم.

وی معافیت مالیاتی را یکی از راهکارهای جذب متقاضیان سوآپ کالا برشمرد و گفت: یکی از مشکلات و دغدغه‌هایی که تمام صنایع دارند؛ بحث مالیات است. ما در مورد سوآپ کالا در زمینه مالیات، قانون مالیاتی و قوانین سیستم جامع تجارت کشور نیاز به شفاف‌سازی داریم که در کجا ثبت شود تا مشکلی برای صنعتگران ایجاد نشود.

فتحی در خصوص برنامه‌های سوآپ برای ادامه راه اظهارداشت: برنامه اولیه سامانه هوشمند سوآپ کالا مبادله کالاهای اساسی و در مرحله بعد کمک به صادرات شرکت‌هاست. شرکت‌هایی که در مرکز، شمال غرب و شمال شرق کشور قرار دارند و صادراتشان را از طریق بنادر جنوبی انجام می‌دهند، هزینه هنگفتی را در این زمینه پرداخت می‌کنند. تا جایی که در بسیاری از مواقع به دلیل بالا بودن هزینه مشتری را از دست می‌دهند. ما با سامانه هوشمند سوآپ کالا؛ کالاهای صنایع و تولیدکنندگان کشور را به نام خودشان جابه‌جا کرده و صادرات آنها را انجام می‌دهیم؛ در کنار آن هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهیم.

وی در ادامه افزود: آنچه که در این مرحله به آن نیاز داریم؛ حمایت معنوی مسئولان از این طرح ملی است؛ لذا از مدیران مربوطه در وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت، بورس کالا و سامانه جامع تجارت درخواست داریم که شرکت‌ها را تشویق و ملزم به استفاده از سامانه هوشمند سوآپ کالا کنند تا منجر به سودآوری شرکت‌ها، افزایش تولید و کاهش هزینه‌های دولت شود.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این راه حمایت انجمن نوردکاران فولادی ایران را داشتیم و هم اینک واحدهای فولادی معتبر بخش خصوصی با بررسی مزیت‌های سامانه سوآپ عضو سامانه ما هستند و کار در حال اجراست، اما برای رفع موانع این طرح ملی نیازمند حمایت وزارتخانه‌های اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت هستیم.

فتحی تاکید کرد: ما به عنوان مالک این طرح می‌خواهیم با استفاده از قوانین موجود مالکیت آن را حفظ کنیم و امیدواریم تمام ذینفعان از جمله بورس کالا و صنایع کشور سهامدار این مجموعه شده تا سهمی در این حوزه داشته باشند.

                                            خلاصه

دانش بنیان بودن – دوسال تحقیق و بررسی- 140 نفر نیروی انسانی – عضویت تعدادی از شرکتهای تولیدی معتبر در سامانه

مزیتهای سوآپ کالا :

–        کاهش هزینه 40 درصدی هزینه های حمل در کشور در حوزه صنعت فولاد

–        کاهش هزینه جاری تولید کنندگان و به تبع آن افزایش درآمد مالیاتی کشور

–        کاهش آلودگی های زیست محیطی از طریق کاهش میزان تردد ناوگان حمل و نقل کشور

–        کاهش استهلاک خطوط ارتباطی و جاده ها و همچنین ناوگان حمل و نقل کشور

–        کاهش حوادث و تصادفات جاده ای و به تبع آن کاهش هزینه های تحمیل شده به سیستم بیمه کشور

–        کاهش بهای تمام شده  کالا و محصولات برای مصرف کنندگان نهایی

–        افزایش مزیتهای قابل رقابت در بخش صادرات و به تبع آن افزایش درآمد ارزی کشور

–        کاهش مصرف حامل های انرژی و کاهش بودجه یارانه سوخت

حمایتهای درخواستی :

–        تدوین قوانین مالیاتی در خصوص سوآپ کالا :

به عنوان معامله جدید در زمان رسیدگی در نظر گرفته نشود و

معافیت مالیاتی مانند بورس 10 درصد

–        اتصال به سامانه بورس کالا و ترغیب خریداران در بورس به استفاده از سامانه بورس کالا

–        به رسمیت شناختن معاملات با روش سواپ و امکان اصلاح اطلاعات سامانه جامع توسعه تجارت

–        وزرات صمت : امکان انجام سوآپ کالا از طریق امکان تغییر آدرس و بلامانع بودن آن و هماهنگی با عرضه کننده ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *