افزایش ۱۷درصدی درآمد پتروشیمی بوعلی‌سینا در بهار ۱۴۰۳

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا با اشاره به اینکه طی سه‌ ماه نخست ۱۴۰۳ بیش از ۱۱۳درصد ظرفیت اسمی مجتمع، محصولات تولید شده است، گفت: در این مدت ۱۷درصد افزایش درآمد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثبت شد.

به گزارش «اقتصاد ملت»؛ سیدمحمد احمدزاده در مجمع‌عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا که با حضور حداکثری صاحبان سهام و نمایندگان قانونی آنها در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، با اشاره به تحول مدیریتی و الگوی اداره شرکت طی پنج سال گذشته بیان کرد: این شرکت بر اساس الگوی رهبری هزینه‌ها و راهبرد افزایش درآمد و کاهش هزینه‌ها که به افزایش سود منجر خواهد شد؛ اداره می‌شود.

وی افزایش حجم تولید و فروش و قیمت فروش را از دلایل افزایش درآمد این شرکت دانست و تصریح کرد: روند کلی سود شرکت افزایشی بوده است؛ اگرچه انتظار سود بیشتری داشتیم، اما در پایان سال موارد غیرعملیاتی اتفاق‌های دیگری را رقم زد که در راهبرد امسال مدنظر خواهیم داشت تا دیگر تحت‌تأثیر آنها قرار نگیریم.

نائب‌رئیس هیات‌مدیره شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا در ادامه افزود: تولید مستمر و افزایش حجم تولیدات اتفاقی نیست و چند صد نفر از همکارانم در گرمای ماهشهر در ۳۶۵ روز سال و ۲۴ ساعت شبانه‌روز مشغول فعالیت هستند تا تولید را با طراحی فرآیندهای بر پایه دانش به ‌طور مستمر ادامه و افزایش دهند.

احمدزاده افزایش بهره‌وری تولید و کاهش هدررفت را نیز در ادامه راهبرد ترسیم ‌شده معرفی کرد و یادآور شد: توانستیم با تعمیرات اساسی بدون توقف تولید، تأمین خوراک موردنیاز با کشتی و عملیاتی ‌شدن واحد پارازایلین؛ یک‌میلیون و ۹۰۰هزار تن محصول تولید کنیم.

وی استمرار تولید بیش از ظرفیت اسمی در پتروپالایشگاه بوعلی‌سینا را دستاوردی حاصل از تلاش همه کارکنان دانست و تصریح کرد: پارسال توانستیم بیش از ۱۱۰درصد ظرفیت اسمی تولید داشته باشیم و این سیاست امسال هم ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا به فروش حدود ۲میلیون تن محصول در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: پارسال حدود ۲میلیون تن محصول با اولویت بازار داخل فروخته شد که با سیاست‌های تازه ‌ترسیم‌ شده؛ فروش صادراتی که سبب افزایش ارزآوری در سال ۱۴۰۳ می‌شود را افزایش خواهیم داد.

احمدزاده مدیریت هزینه حمل‌ونقل را از دیگر راهبردهای محقق‌ شده دانست و افزود: توانستیم با مدیریت هزینه حمل‌ونقل؛ ۲۵میلیون دلار درآمد را به سبد سهامداران اضافه و با خلق ارزش‌افزوده و تبدیل برش سبک به ریفورمیت ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور؛ محصول با ارزش‌افزوده بالاتر را روانه بازارهای مصرف کنیم.

وی افزایش سود شرکت در مقایسه با گذشته را نیز ۲۷درصد اعلام کرد و ادامه داد: سود ۸هزار میلیارد تومانی سال ۱۴۰۱ در سال ۱۴۰۲ به بیش از ۱۰هزار و ۲۰۰میلیارد تومان رسید که نشا‌ندهنده افزایش ۲۷درصدی سود به ازاء هر سهم است.

نائب‌رئیس هیات‌مدیره پتروشیمی بوعلی‌سینا از ثابت ‌نگه‌داشتن بهای تمام ‌شده و افزایش سود ناخالص به فروش خبر داد و بیان کرد: نسبت سود ناخالص به فروش به بیش از ۲۵درصد و نسبت سود عملیاتی به خالص فروش به حدود ۲۰درصد در ۱۴۰۲ رسیده است که می‌تواند از جمله عملکردهای خیره‌کننده در صنعت پتروشیمی باشد.

احمدزاده ایجاد تنوع در سرمایه‌گذاری‌ها را نیز برای آینده شرکت بسیار مهم قلمداد کرد و گفت: اکنون در حال مذاکره برای خرید بخشی از سهام پتروشیمی اروند و سرمایه‌گذاری و خرید سهام پتروشیمی پلیمر گچساران هستیم تا در آینده از چالش‌ها مصون بمانیم و آینده روشن‌تری پیش‌روی شرکت و سهامداران باشد.

وی درباره دستاوردهای سه‌ ماه نخست ۱۴۰۳ توضیح داد: بیش از ۱۱۳درصد ظرفیت اسمی مجتمع، محصولات در این مدت تولید شد و نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۷درصد افزایش درآمد را ثبت کردیم.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا در پایان با حمایت جدی از کارکنان این شرکت خطاب به سهامداران گفت: ۹۵درصد هزینه‌های شرکت مربوط به خوراک و هزینه نیروی‌انسانی حدود ۱ تا ۱.۵درصد است. به هیچوجه در سیاست شرکت نمی‌گنجد که از حقوق نیروی کاری که در شرجی ۹۰درصد و گرمای بیش از ۵۰درجه زحمت می‌کشد؛ صرفنظر کنیم. متعهد هستم همانگونه که از منافع سهامداران حمایت می‌کنم؛ معیشت کارگر و کارکنانم را هم تأمین کنم.

بر اساس این گزارش مجمع‌عمومی سالانه پتروشیمی بوعلی سینا با حضور ۹۲.۴درصد سهامداران  در مرکز همایش‌های دانشگاه بهشتی برگزار شد و پس از قرائت گزارش عملکرد هیات‌مدیره مربوط به سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۲ و نظر حسابرس و بازرس قانونی؛ صورت‌های مالی تصویب و به پیشنهاد هیات‌‌مدیره مقرر شد که از ۷۱۲۹ ریال سود محقق شده؛ هر سهم ۷۰۰۰ ریال معادل ۹۸درصد برای هر سهم توزیع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *