19 سالگی شفادارو؛ ماندگارتر از همیشه

شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو به عنوان یک شرکت سهامی‌عام؛ از هلدینگ‌های تخصصی شرکت مدیریت طرح‌وتوسعه آینده پویا به شمار می‌رود که در سال 1383 به ثبت رسیده و در سال 1390 با نماد «شفا» در بازار بورس پذیرفته شده است.

به گزارش اختصاصی پایگاه خبری «اقتصاد ملت» ؛ در حال حاضر شفادارو با سرمایه ثبت شده دو میلیارد و 712 میلیون سهم به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت دارویی کشور فعالیت می‌کند.

شفادارو به عنوان یک زنجیره ارزش
شفادارو همچنان که از نامش پیداست؛ یک شرکت سرمایه‌گذاری است که به صورت تخصصی در صنعت دارویی کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. این شرکت از نظر نوع فعالیت مدیریت یک زنجیره ارزش را عهده‌دار است؛ به گونه‌ای که سرمایه‌گذار طیف وسیعی از بازار موادخام تا زنجیره توزیع به صورت مستقیم یا غیرمستقیم سرمایه قلمداد می‌شود.

به گونه‌ای که در زنجیره شرکت‌های تابعه شفا از شرکت داروسازی دانا به عنوان تولیدکننده مواداولیه تا پخش رازی با آن شبکه گسترده و تخصصی توزیع دارو می‌توان یافت. در زنجیره ارزش شرکت سرمایه‌‌گذاری شفادارو؛ طیف گسترده‌ای شرکت‌های دارویی را می‌توان یافت که بی‌تردید مکمل همدیگر هستند.

تولید مواداولیه
در ابتدای زنجیره ارزش شفادارو؛ شرکت داروسازی دانا قرار دارد. شفادارو به صورت مستقیم بیش از 56 درصد از سهام داروسازی دانا را در اختیار دارد. بخشی از سهام داروسازی دانا؛ به صورت عرضه اولیه در بازار اول فرابورس در سال گذشته عرضه شده است. شرکت داروسازی دانا به عنوان بزرگترین تولیدکننده مواداولیه آنتی‌بیوتیک در منطقه، بزرگترین تولیدکننده کپسول‌های نرم در کشور و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات نهایی آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و استریل به شمار می‌رود.

این شرکت در دامنه‌ کوه سهند در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار با زیربنای ۷۰ هزار متر مربع احداث شده که این مقدار زیربنا با توجه به طرح‌های توسعه‌ای از قبیل خطوط تولید سرم‌های تزریقی، پوکه کپسول، ویال‌های مایع، قطره‌های چشمی و…، طی سال‌های اخیر افزایش چشمگیری را شاهد بوده است.

این شرکت در سال ۱۳۷۷ رسماً افتتاح و به جمع شرکت‌های دارویی کشور پیوست. بخش تولید مواد موثره دارویی این شرکت دارای بزرگترین ظرفیت‌های تولید مواداولیه آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی بوده و همزمان تنها تولیدکننده‌ مواداولیه آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی در منطقه (خاورمیانه) است.

شرکت داروسازی دانا با در دست داشتن ۲۶ خط تولید پیشرفته؛ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دارو در اشکال ویال تزریقی، سافت ژل، قرص و کپسول (آنتی‌بیوتیکی و غیرآنتی‌بیوتیکی)، سوسپانسیون خوراکی، قطره استریل، آب سترون قابل تزریق و شیشه ویال در کشور است. شایان ذکر است که با راه‌اندازی خط تولید سرم‌سازی این شرکت به تنهایی بیش از 10 درصد بازار سرم کشور را در اختیار خواهد داشت.

برای راه‌اندازی این خط بیش از هفت هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است. دانا با سرمایه ثبت شده دو میلیارد و 400 میلیون سهم طی شش ماهه اول سال 1402 به ازاء هر سهم ۳,۴۰۳ ریال کسب سود را شاهد بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیانگر 109 درصد رشد است.

تولیدکننده محصول نهایی
شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو در میانه زنجیره ارزش خود؛ در شرکت‌های تولیدکننده محصول نهایی همچون داروسازی دانا، داروسازی جابرابن حیان، داروسازی اسوه، داروسازی راموفارمین و شرکت صنعتی کیمیدارو نیز سرمایه‌گذاری‌ کرده است.

شرکت داروسازی جابرابن حیان
شرکت داروسازی جابرابن حیان با نام اسکوئیپ ایران در سال 1339 در زمینی به مساحت بیش از 4 هکتار در کیلومتر پنج جاده مخصوص کرج تاسیس شده و در سال 1370 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در حال حاضر شركت داروسازی جابرابن حيان يكی از بزرگترين توليدكننده‌های آنتی‌بيوتيك‌های تزريقی‌ و غيرتزريقی و افشانه‌های تنفسی در ايران است كه با استفاده از دانش كارشناسان با تجربه و دستگاه‌های پيشرفته در راستای توليد محصولات فوق؛ پیشرو و پیشگام قلمداد می‌شود.

بیش از 60 درصد از سهام جابرابن حیان متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو است.

«دجابر» با سرمایه ثبتی دو میلیارد و 268 میلیون سهم طی شش ماهه اول سال 1402 به ازاء هر سهم ۶۰۴ ریال سود محقق کرده است. این شرکت در پایان دوره ۱۲ ماهه منتهی به 29 اسفند 1401به ازاء هر سهم مبلغ ۱٬۷۱۳ ریال سود خالص کسب کرده که ۷۰ درصد از آن معادل ۱٬۲۰۰ ریال را به ‌عنوان سود نقدی میان سهامداران خود تقسیم کرده است.

شرکت داروسازی اسوه
شرکت داروسازی اسوه با قدمتی بیش از 50 سال در صنعت داروسازی کشور در کیلومتر چهار جاده مخصوص واقع شده است. این شرکت با سرمایه ثبتی 750 میلیون سهم با نماد «داسوه» به عنوان یکی از شرکت‌های بازار دوم فرابورس فعال است که بیش از 66 درصد از سهام آن به شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو تعلق دارد.

«داسوه» یكی از شركت‌های معتبر و پیشرو در صنعت داروسازی كشور است كه با دارا بودن خطوط انحصاری در تولید بسیاری از اشكال دارویی؛ جایگاه ویژه‌ای در تأمین داروهای موردنیاز جامعه دارد. این شرکت در سال مالی 1401توانست ۴,۸۳۵ ریال سود به ازاء هر سهم محقق سازد که مبلغ ۳,۴۰۰ ریال از آن را بین سهامداران تقسیم کرده است.

شرکت صنعتی کیمیدارو
مازاد بر سهام دو شرکتی که پیشتر ذکر شد؛ شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو 54 درصد از سهام شرکت کیمیدارو را نیز در اختیار دارد. کیمیدارو با سرمایه ثبتی 576 میلیون سهم در بازار اول بورس فعال بوده و به عنوان یکی از شرکت‌های سودده بورسی تلقی می‌شود. این شرکت در سال مالی 1401 موفق به 3.535 ریال تحقق سود به ازاء هر سهم شده و ۲,۴۰۰ ریال از این سهم را توزیع کرده است.

شرکت صنعتی کیمیدارو که با نماد «دکیمی» در بازار بورس شناخته می‌شود؛ در کیلومتر سه جاده آبعلی واقع شده و علاوه بر دارو؛ در زمینه تولید محصولات شیمیایی نظیر رزین و نساجی نیز فعالیت دارد.

شرکت داروسازی راموفارمین
شرکت داروسازی راموفارمین یکی از شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو است که بیش از 88 درصد از سهام آن به شرکت داروسازی جابرابن حیان تعلق دارد. این شرکت در زمینه تهیه مواداولیه و انواع فرآورده‌های دارویی و بهداشتی، انجام تمامی امور بازرگانی مربوط به واردات، توزیع‌وفروش محصولات دارویی و بهداشتی و سرمایه‌گذاری و مشارکت در سایر شرکت‌های بازرگانی و تولیدی فعالیت می‌کند.

داروسازی راموفارمین از تولیدکنندگان سرشناس شربت‌های دارویی قلمداد شده و بی‌تردید سبد متنوعی از محصولات شربت را دارا است.

لازم به ذکر است بسیاری از قرص‌‌های تولیدی راموفارمین با نام برند وارد بازار دارویی کشور می‌شوند؛ همانند کاربامازپین با نام برند کاربارام، لوودوپا سی و لوودوپا سی فورت با نام‌های تجاری ال- دورام سی، ال دورام سی فورت و …؛ در حالی که تعداد دیگری از محصولات راموفارمین با نام ژنریک در بازار دارویی کشور عرضه می‌شود.

پخش و توزیع دارو در شرکت پخش رازی

شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو با در دست داشتن نزدیک به 67 درصد از سهام توزیع دارویی پخش رازی؛ سهامدار اصلی این شرکت قلمداد می‌شود. شرکت پخش رازی به عنوان یک شرکت بورسی با نماد «درازی» در بازار اول فرابورس حضور داشته و با برخورداری از 20 شعبه و دو انبار مرکزی و با کمک بیش از 1100 نفر سرمایه انسانی و شبکه بزرگ حمل‌ونقل؛ یکی از شرکت‌های سرآمد عرصه توزیع دارو و تجهیزات‌پزشکی در کشور است که بیش از 20 شعبه در سراسر کشور در دست دارد. تحقق هدف فروش 12 هزار میلیارد تومانی از مهمترین اهداف این شرکت در سال 1402 است که بخش عمده آن تاکنون محقق شده است.

توانمندی‌های شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو

 • تنوع سبد محصولات و اشکال دارویی
 • تولید انواع آنتی‌بیوتیک پنی‌سیلین و بتالاکتام خوراکی و تزریقی
 • تولید سافت ژل
 • تولید داروهای قلبی-عروقی فوق تخصصی
 • تولید داروهای درمان MS
 • تولید داروهای مغز و اعصاب و روانپزشکی و داروهای گوارشی
 • داشتن خطوط تولید داروهای ضد سرطان
 • تکنولوژی انحصاری در بخش تولید قرص‌های جوشان
 • دارا بودن سهم قابل‌توجه در بازار آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی و افشانه‌های تنفسی
 • وجود مراکز متعدد و سراسری پخش در کشور
  اهداف و استراتژی‌های شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو
 • توسعه سبد محصولات دارویی در حوزه‌های پیشرو و فناورانه حوزه سلامت
 • توسعه زیرساخت‌ها برای حضور موفق در بازارهای داخلی و ورود به بازارهای بین‌المللی
 • همسویی استراتژیک در گروه و ایجاد هم‌افزایی میان شرکت‌ها با تاکید بر خلق‌ارزش
 • ارتقاء سطح تعالی سازمانی در هلدینگ و شرکت‌های تابعه
 • ارتقاء شفافیت مالی و تنوع‌بخشی به روش‌های تامین مالی
 • توسعه سرمایه‌انسانی و دانش فنی در سطح گروه
 • ارتقاء سطح پایداری و جایگاه برند گروه در صنعت دارو
 • توسعه شراکت‌های استراتژیک و شبکه‌سازی
 • روند سودسازی شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو
  با توجه به راه‌اندازی خطوط تولید جدید و تنوع سبد محصولات شرکت‌های تابعه؛ پیش‌بینی می‌شود شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو در پایان سال 1402 بتواند سود خالص ۱,۰۳۱ میلیارد تومان را محقق سازد. در حال حاضر ارزش ذاتی این شرکت بیش از 90 هزار میلیارد ریال معادل 9 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.
  همچنین شایان ذکر است شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو در سال مالی 1401 به ازاء هر سهم ۲,۸۰۹ ریال سود محقق کرده و مبلغ ۲,۱۰۰ ریال از آن را میان سهامداران خود تقسیم کرده است.
  در گزارش عملکرد شش ماهه سال 1402؛ سود خالص تلفیقی شفادارو 767 میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل؛ نمایانگر رشد 50 درصدی است. درآمد عملیاتی این شرکت نیز طی شش ماهه اول سال 1402؛ 67 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.
  در پایان با توجه به بررسی روند چهار ساله شرکت سرمایه‌گذاری شفادارو برآورد می‌شود سرعت رشد سودآوری این شرکت به علت احداث خطوط تولیدی جدید و به طبع آن تولید محصولات جدید؛ روندی صعودی را تجربه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *