«ست» بانک صادرات رونمایی شد

سامانه توثیق الکترونیکی دارایی تحت عنوان «ست» بانک صادرات ایران همزمان با دهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری «اقتصاد ملت» ؛ در مراسم رونمایی از «ست» بانک صادرات مهران محرمیان معاون فناوری اطلاعات بانک‌مرکزی، محمد جلال مشاور وزیر امور اقتصادی‌ودارایی، محسن سیفی مدیرعامل بانک صادرات ایران، یاسر مرادی عضو اجرایی هیات‌‌مدیره بانک و دبیر نشست، هومن امینی مدیرعامل دیجی‌پی و جمعی از مدیران ارشد بانک صادرات ایران و فعالان صنعت بانکداری الکترونیک حضور داشتند.

بر اساس این گزارش بانک صادرات ایران پیش از این نیز با ارائه چکنو یا (چک امن دیجیتال) تلاش کرد تا ضمن عبور از بانکداری سنتی به دیجیتال؛ تجربه‌های جدیدی را برای مشتریان خود رقم بزند و گامی جدی در مسیر گسترش ابزارهای الکترونیک مالی بردارد.

در همین راستا سامانه توثیق الکترونیکی دارایی یا «ست» با هدف تسهیل در تامین وثیقه موردنیاز برای دریافت تسهیلات خرد، راه‌اندازی و در مرحله اول، امکان وثیقه‌گذاری اوراق سهام و بیمه عمر و زندگی بدون نیاز به بازخرید یا فروش این دارایی‌ها برای متقاضیان دریافت تسهیلات از بانک صادرات ایران فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار ما ؛ مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک‌مرکزی در مراسم رونمایی از «ست» ضمن قدردانی از زحمات مدیران و کارکنان بانک صادرات ایران در راه‌اندازی این سامانه و همچنین پیشرو بودن در ارائه چک امن دیجیتال چکنو گفت: امروزه با منفی شدن نرخ بهره واقعی؛ میزان تقاضا برای دریافت تسهیلات بیشتر از عرضه است.

وی با تاکید بر اینکه تسهیلات خرد اهمیت ویژه‌ای در کسب رضایت مردم دارد با بیان اینکه بانک‌مرکزی در این زمینه رویکردهای مهمی را دنبال می‌کند؛ از اهمیت اعتبارسنجی، تسهیل پرداخت‌های الکترونیکی و وثایق و همچنین تلاش‌های بانک صادرات ایران در ارائه سامانه توثیق الکترونیک دارایی‌ها و نتایج مثبت چکنو مطالبی را مطرح کرد.

محرمیان همچنین با اشاره به اینکه قرار گرفتن نیت خیر در جای مناسب و پیگیری مشکلات مردم ارزش ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: در همین حال چکنو گره‌های زیادی از مشکلات مردم را باز و خلق ارزش کرده است و به همین دلیل مردم از آن استقبال خوبی کرده‌اند که جا دارد از زحمات انجام شده در بانک صادرات ایران قدردانی کنیم.

دکتر یاسر مرادی عضو اجرایی هیات‌‌مدیره بانک صادرات نیز در این مراسم با بیان اینکه امروز هر کس از خرید اعتباری استفاده می‌کند با مشکل اعتبارسنجی و وثیقه‌گذاری مواجه است، گفت: وثیقه‌گیری و تأمین مالی، تجهیز و تخصیص منابع در دنیای امروز دیگر تنها مختص به بانک‌ها نیست و سایر شرکت‌ها و گروه‌های متعدد نیز این خدمات را ارائه می‌دهند. وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر دو مشکل ضامن و راهن در مباحث حقوقی و شرایط ضمانت در بانک‌ها و موسسات‌اعتباری به صورت سلیقه‌ای انجام می‌شود، گفت: این در حالی است که برخی از دارایی‌های اشخاص امروزه در بانک‌ها به عنوان وثیقه‌های سنتی شناخته نمی‌شود و بانک‌ها از گرفتن آنها به عنوان وثیقه تسهیلات خودداری می‌کنند.

دکتر مرادی با طرح این سوال که راهکار و راه‌حل این معضل چیست؟ به سامانه «ست» بانک صادرات ایران اشاره کرد که با عملیاتی کردن دو اقدام بزرگ برای این مشکلات راه‌حل مناسبی ارائه کرده است. به گفته وی این سامانه فراهم کردن زمینه وثیقه‌گذاری تمامی دارایی‌های راکد افراد که تاکنون امکان وثیقه‌گذاری آنها فراهم نبوده؛ به عنوان وثیقه تسهیلات و همچنین رفع نگرانی‌های حقوقی بانک‌ها و موسسات از بابت مشکلات وثیقه‌گیری را حل می‌کند.

عضو اجرایی هیات‌مدیره بانک صادرات ایران در ادامه به مزایای سامانه ست اشاره کرد و گفت: مزیت‌های متنوع استفاده از سامانه توثیق الکترونیکی دارایی‌ها برای تمامی بخش‌های اقتصادی و حاکمیتی کشور، کاهش زمان وثیقه‌گذاری به کمتر از ۲۴ ساعت صرفا با داشتن کد سجامی، عدم‌نیاز مراجعه حضوری به شعب بانک، تنوع در وثیقه‌گذاری، تناسب ارزش وثیقه با میزان تسهیلات دریافتی و همچنین استفاده از برخی دارایی‌های راکد از جمله، طلا، مجوز معدن، سیم‌کارت موبایل، پاداش پایان بازنشستگی، استفاده از مدل‌های بازار سرمایه، چابک‌سازی بانک‌ها و کاهش هزینه‌های بانک‌ها از جمله مزیت‌های سامانه «ست» محسوب می‌شود.

وی سیالیت دارایی‌های مالی، کمک به حل مشکل بانک‌ها در رفع ناترازی، ایجاد رونق اقتصادی ‌در کسب‌وکارها و کمک به ثبات بازار سرمایه را از دیگر مزیت‌های راه‌اندازی سامانه توثیق الکترونیکی سهام عنوان کرد و گفت: این سامانه نه تنها برای بانک صادرات ایران؛ بلکه برای تمامی صنعت مالی کشور قابل استفاده است.

عضو اجرایی هیات‌مدیره بانک صادرات ایران همچنین با اشاره به صدور بیش از ۲.۵ میلیون برگ چکنو (چک امن دیجیتال بانک صادرات ایران) گفت: کسانی که چکنو و برات الکترونیک داشته باشند؛ می‌توانند از آنها به عنوان وثیقه دریافت تسهیلات استفاده کنند و تا ۷ برابر معدل حساب می‌توانند از اعتبار در بانک صادرات ایران استفاده کنند و حتی سپرده‌گذاری افراد در سایر بانک‌ها نیز می‌تواند به عنوان وثیقه در این سامانه مورد استفاده قرار گیرد.

محمد جلال مشاور وزیر امور اقتصادی‌ودارایی نیز در این نشست با قدردانی از زحمات مدیران و کارکنان بانک صادرات ایران برای راه‌اندازی سامانه «ست» و «چکنو» گفت: بانک صادرات ایران پیشگام یک اتفاق مهم دیگری است و در وزارت اقتصاد کمک می‌کنیم تا این دستاوردها تبدیل به یک زیست‌‌بوم و یک اکوسیستم جدید شود.

وی با یادآوری اینکه از ۱۱ سال پیش با راه‌اندازی سامانه شاپرک، ساتنا، پایا و سایر فناوری‌ها نظام پرداخت نقدی کشور الکترونیکی شد، گفت: امروز اسکناس تقریبا از چرخه پولی کشور حذف شده و پرداخت الکترونیک در کشور تبدیل به یک فرهنگ فراگیر شده است.

جلال با اشاره به تصویب قوانین ویژه ایجاد وثایق الکترونیک افزود: آنچه که مسلم است اینکه نظام پرداخت الکترونیک امروزبه بلوغ رسیده است، اما تعهد پرداخت در آینده ابزارهای لازم را ندارد و برخی چالش‌ها پدید می‌آید که کاهش دسترسی مالی از جمله تبعات آن است.

وی تاکید کرد: بانک صادرات ایران به عنوان یکی از بانک‌های پیشرو رونمایی از سامانه توثیق الکترونیک را رقم زد و توانست به صورت عملیاتی از این ظرفیت رونمایی کند و با رونمایی از این سامانه عملا شاهد شغل حرفه‌ای توثیق الکترونیک نیز خواهیم بود. هومن امینی مدیرعامل شرکت دیجی‌پی نیز در این مراسم به عنوان مهمترین شریک تجاری بانک صادرات ایران در استفاده از سامانه «ست» گفت: خریدهای اعتباری در کشورهای همسایه ایران نسبت به خریدهای نقدی ضریب چند برابری دارد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه استفاده از سامانه توثیق الکترونیک می‌تواند به مشتریان کمک کند تا با آسودگی بیشتری خرید خود را کامل کنند، گفت: طی سال‌های اخیر مشتریان از رتبه‌اعتباری مناسبی برخوردار نبوده‌اند که یکی از راه‌های ارتقاء پوشش رتبه‌اعتباری همین راه‌اندازی سامانه توثیق الکترونیک است. به گزارش خبرنگار ما؛ در پایان این مراسم همچنین از سامانه هویت برند جدید، اپلیکیشن پاسینو، سامانه باشگاه مشتریان و اپلیکیشن «پاس‌تو» شرکت پرداخت الکترونیک سپهر (پاس) نیز رونمایی شد.

گفتنی است بانک صادرات ایران به همراه زیرمجموعه‌های خود در دهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌‌های پرداخت با موضوع «گذر به بانکداری هوشمند» حضوری فعال و درخشان داشت و غرفه این بانک در سالن اصلی (سالن خورشید) مورد استقبال بی‌نظیر بازدیدکنندگان قرار گرفت. بانک صادرات همچنین طی دو روز برگزاری این همایش ضمن معرفی خدمات و رونمایی از محصولات جدید؛ میزبان شرکت‌کنندگان، مدیران و فعالان حوزه پولی‌وبانکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *