ممنوعیت واردات برنج از پایان تیر

محمود حجتی در پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس درباره بحث آزادسازی ثبت سفارش برنج افزود: مصوبه مذکور در شورای اقتصاد تصویب و برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت ابلاغ شده است. وی اظهار داشت: براساس سیاست بازرگانی وزارت جهادکشاورزی برای ثبت سفارش برنج آزاد نیست؛ بلکه با محدودیت های زمان ورود و تعرفه همراه است. وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مهلت ثبت سفارش سه ماه و پس از آن تا یک ماه قابل تمدید است، تصریح کرد: براساس مصوبه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی برای ممنوعیت واردات برنج از پایان تیرماه سالجاری اگر وارد کننده ای برنج خود را پس از تاریخ 31 تیرماه سالجاری وارد کند به هیچ وجه این محصول از گمرک ترخیص نخواهد شد.
حجتی با اشاره به اینکه برای واردات برنج محدودیت زمان ورود و تعرفه را در حال اجرا داریم گفت: همچنین سال گذشته برای واردات برنج تعرفه 40 درصدی و ما به التفاوت 500 تومان را در هر کیلوگرم اعمال کردیم، بنابراین تولیدکنندگان نباید نگرانی در این خصوص داشته باشند. وی افزود: براساس آمار در سال 1392 حدود یک میلیون و 900 هزار تن، سال 1393 حدود یک میلیون و 200 هزارتن، سال 1394 حدود 745 هزارتن و از ابتدای امسال تاکنون 191 هزارتن برنج وارد شد که روند کاهشی واردات را نشان می دهد. به گفته وی، سال گذشته تنها سالی بود که کشاورزان برنج تولید داخل را بدون هیچ مشکلی به فروش رساندند و هم اکنون نیز قیمت برنج داخلی مناسب است.
وزیر جهادکشاورزی درباره وضعیت واردات در سال های اخیر گفت: براساس آمار گمرک سه سال قبل 20 میلیارد دلار واردات غذا داشتیم اما سال گذشته این میزان به 9 میلیارد دلار رسیده است. حجتی درباره تراز تجاری غذای کشور افزود: با وجود افزایش جمعیت در سال 1392، تراز تجاری بخش کشاورزی منهای 8.1 میلیارد دلار بود که با تلاش های صورت گرفته در کاهش واردات و افزایش صادرات این رقم در سال 94 به منهای 3.4 میلیارد دلار رسید یعنی 4.7 میلیارد دلار کاهش یافته است.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر شیرخشک تولید داخل صادر می شود و ما نیازی به واردات این محصول نداریم، اما به دلیل نیاز بخشی از شیرخشک نوزاد وارد می شود. به گزارش ایرنا؛ وی اظهارداشت: براساس گزارش ها در سطح جهانی با مازاد تولید شیرخام مواجه هستیم به طوری که سال گذشته قیمت جهانی هر کیلو شیرخام در اطراف مرزهای ایران 12 هزار ریال ( 1200 تومان) بود که امسال به 8 هزار ریال (800 تومان) رسید که همین امر پس زدگی را در کشورهای هدف ایجاد کرده است. وی ادامه داد: سال گذشته در مرزهای کشور واردات شیرخشک و لبنیات را محدود کردیم اما کره به مقدار محدود و با افزایش تعرفه وارد می شود.
حجتی تصریح کرد: شیر دارای صفات خاص بخش کشاورزی است و ماندگاری آن کوتاه مدت است، بنابراین از دولتمردان خواستار نگاه ویژه به بخش کشاورزی شد. وی معتقد است؛ در ایران نیازمند نگاه ویژه ای در برنامه ریزی، حمایت، پشتیبانی و سیاست های بخش کشاورزی هستیم؛ زیرا نمی توان تولید شیرخام را با تولید یخچال و فولاد یکی دانست.
حجتی اضافه کرد: برای کمک به دامداران سال گذشته وارد بازار شدیم و روزانه بین 700 تا 800 تن شیرخام خریداری، چربی گیری و به شیرخشک تبدیل و صادر شد.وی گفت: این درحالی است که برخی کارخانجات لبنی با ما همکاری نمی کنند و همچنین سازمان تعاون روستایی باوجود این که منابع نقدینگی در اختیار ندارد این مصوبه را در جهت حمایت از تولید داخل دنبال می کند. عضو کابینه دولت یازدهم افزود: هم اکنون براساس ردیف بودجه ای که پیش بینی شده است امیدواریم بتوانیم شیرخام را خریداری و پول دامداران را پرداخت کنیم.
حجتی گفت: برای حمایت از دامداران تحریک تقاضا را باید از لحاظ بهداشتی از سوی رسانه ها در دستور کار داشته باشیم زیرا هم اکنون سرانه مصرف شیر کشور ما نزدیک 100 لیتر است درحالی که میانگین جهانی آن 150 لیتر و در برخی کشورها 350 تا 400 لیتر است که نشان می دهد سرانه مصرف ما خیلی پایین تر از میانگین سرانه مصرف جهانی است. وی همچنین از پیگیری یارانه صادراتی خبر داد.
وزیر جهادکشاورزی درباره صادرات سیب زمینی گفت: سال گذشته 700 هزارتن سیب زمینی صادر شد اما دولت هنوز یارانه صادراتی که ما تعهد کرده بودیم را نتوانسته تخصیص بدهد و در حال پیگیری هستیم. حجتی با بیان اینکه با صادرات سیب زمینی خام موافق نیستیم، افزود: چنین اقدامی به مصلحت کشور نیست، باید این محصول فرآوری و صادر شود و هم اکنون روی این موضوع کار می کنیم اما در شرایط فعلی تلاش داریم تا محصول روی دست تولید کنندگان باقی نماند و از حمایت های مقطعی استفاده می کنیم.
حجتی درباره تولید چای خشک گفت: در زمان آغاز به کار دولت یازدهم تولید چای خشک کشور کمتر از 20 هزارتن بود، اما با تلاش های صورت گرفته در حمایت از تولید امسال تولید این محصول به بیش از 30 هزارتن می رسد. وی اظهار داشت: همچنین در راستای حمایت از چایکاران در دو سال اخیر صندوق سرمایه گذاری چای با 600 میلیارد ریال (60 میلیارد تومان) سرمایه در گردش ایجاد شد که می تواند بخشی از مشکلات این صنعت را برطرف کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *