گــزارش

سرگردانی پرونده میوه های قاچاق در بین سازمان های مسئول
یکشنبه, 02 اسفند 1394
غرفه‌داران میدان تره‌بار از فروش میوه‌های قاچاق منع شدند                       سرگردانی پرونده میوه های قاچاق در بین سازمان های مسئول در پی ورود میوه‌های...
استقبال خوب علاقه مندان کتاب علی رغم کاستی های شهر آفتاب
یکشنبه, 19 ارديبهشت 1395
"اقتصاد ملت" از بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب گزارش می دهد؛استقبال خوب علاقه مندان کتاب علی رغم کاستی های شهر آفتابمعصومه صالحی بیست و نهمین دوره نمایشگاه...
ایران خودرو بر فراز دنا
یکشنبه, 24 آبان 1394
نگاهی به سومین خودروی ملی ایران خودروایران خودرو بر فراز دنا همیشه برای رسیدن به بلندترین قله، باید از قلل کوچک و ارتفاعات پایین تر عبور کرد. ایران خودرو این فتح را...

یادداشت

اُفول فینگیلیش!
سه شنبه, 24 فروردين 1395
اُفول فینگیلیش! شاید یکی از دستاوردهای پنهان اپلیکیشن‌های ارتباطی را بتوان دوری جستن کاربران این ابرازهای ارتباطی از رسم الخط «فینگیلیش» نامید.
بازمهندسی تهاجمی برای تحریک تفکرات کلیشه‌ای در حوزۀ تعاونی‌های روستایی ایران
شنبه, 06 بهمن 1397
بازمهندسی تهاجمی برای تحریک تفکرات کلیشه‌ای در حوزۀ تعاونی‌های روستایی ایران حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور...
برجام، فرجام تولیدات داخلی نشود
یکشنبه, 04 بهمن 1394
یادداشت اقتصادیبرجام، فرجام تولیدات داخلی نشود آنچه امروز به عنوان یکی از بهترین و مهم ترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید که موجب ایجاد بارقه امید در همه آحاد جامعه...

مطالبات اقتصادی از مجلس دهم

یادداشت اقتصادی
مطالبات اقتصادی از مجلس دهم
سید محسن طباطبایی مزدآبادی
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

پساتحریم فرصتی ویژه در اختیار اقتصاد ایران قرار داده است تا با بازگشت به اقتصاد جهانی، سهم خود در فروش نفت را بازیابد و از ظرفیت های سرمایه های خارجی برای رونق اقتصادی استفاده کند.

در انتخابات هفتم اسفند شعارهای تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی بیش از گذشته رنگ و بوی اقتصادی به خود گرفته بود که این امر به عنوان یک شاخصه مهم و کلیدی می تواند بیانگر پیشرفت و بلوغ سیاسی در کشور باشد. با این حال آنچه حائز اهمیت است، داشتن نگاهی واقع بینانه به شرایط اقتصادی کشور و تاکید بر قانون گرایی است. تجارب چند دوره انتخابات‎ گذشته نشان می دهند که وعده حل تمامی مشکلات اقتصادی در دوره های زمانی چند روزه یا چندماهه بیش از حد ایده آل گرایانه است و اگر قرار است اتفاقی روی دهد تنها از طریق اجرای قوانین بر زمین مانده میسر خواهد شد.
در این میان بدون شک مهمترین اولویت های اقتصادی مجلس دهم باید خروج از رکود، بهبود معیشت مردم و بسترسازی برای استفاده صحیح از ظرفیت سرمایه گذاری‎های خارجی در پساتحریم در چارچوب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشد.
دولت یازدهم از زمان روی کارآمدن خود سیاست های پولی انقباضی را در دستورکار قرار داد که همین عامل توامان با کاهش درآمدهای نفتی یکی از شدیدترین و طولانی ترین رکودهای اقتصادی در تاریخ ایران را رقم زد. گزارش های رسمی نهادهایی همچون بانک مرکزی نیز حاکی از استمرار شرایط رکودی در کشور است و اجرای نیم بند سیاست های بسته خروج از رکود نیز تاثیر چندانی بر رونق اقتصادی نداشته است. در این شرایط، مجلس دهم باید در نخستین گام، ریل گذاری صحیحی برای خروج کشور از شرایط رکودی ایجاد کند.
در گام دوم و به تبع بهبود وضعیت اقتصادی مجلس باید بهبود رفاه و معیشت مردم را در اولویت خود قرار دهد. در دو سه سال اخیر فشارهای متعددی بر اقشار ضعیف جامعه به دلیل تحریم ها و نوسانات اقتصادی پدید آمده است. در این میان معضلاتی همچون بیکاری، پایین بودن سطح دستمزدها، افزایش قیمت ها، بالابودن هزینه های بهداشت و درمان و...  همچنان پیش روی مردم خودنمایی می کند و دولت هنوز نتوانسته است راهکار جامعی در این زمینه ارائه دهد. بدون شک انتظار مردمی که جمعه 7 اسفندماه پای صندوق های رای رفتند آن است که رای آنها در بهبود معیشت شان نیز تاثیر داشته باشد.
از سوی دیگر باید در نظر داشته باشیم که پساتحریم فرصتی ویژه در اختیار اقتصاد ایران قرار داده است تا با بازگشت به اقتصاد جهانی سهم خود در فروش نفت را بازیابد و از ظرفیت های سرمایه های خارجی برای رونق اقتصادی استفاده کنند. هرچند برخی در تلاش هستند تا اقتصاد مقاومتی را به معنای اقتصاد ریاضتی در جامعه جا بیندازند؛ اما رجوع به اصول سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نشان می دهد که این الگو در عین درون زایی، برون گرا نیز هست. تبصره 3 ماده 10 این سیاست ها نیز بر استفاده از سرمایه گذاری خارجی با هدف صادرات تاکید دارد. لذا این ضرورت وجود دارد تا مجلس دهم به بازنگری قوانین و اصلاح آنها در راستای جذب سرمایه گذاری خارجی و هدایت آن به سمت حوزه های تولیدی اقدام کند.
در پایان باید گفت به زعم راقم این سطور اقتصاد ایران بیش از هر چیز اکنون به انضباط و ثبات در تصمیم گیری نیازمند است. امروز مشکل ما فقدان قانون نیست؛ بلکه تورمی از قوانینی است که فعالان اقتصادی و مردم را درگیر کرده است. امید داریم مجلس دهم بتواند به مطالبات مردم در زمینه اقتصادی پاسخگو باشد.

اضافه کردن نظر

قیمت ارز و سکه

Copyright © 2015 پایگاه خبری اقتصاد ملت. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.