گــزارش

سرگردانی پرونده میوه های قاچاق در بین سازمان های مسئول
یکشنبه, 02 اسفند 1394
غرفه‌داران میدان تره‌بار از فروش میوه‌های قاچاق منع شدند                       سرگردانی پرونده میوه های قاچاق در بین سازمان های مسئول در پی ورود میوه‌های...
استقبال خوب علاقه مندان کتاب علی رغم کاستی های شهر آفتاب
یکشنبه, 19 ارديبهشت 1395
"اقتصاد ملت" از بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب گزارش می دهد؛استقبال خوب علاقه مندان کتاب علی رغم کاستی های شهر آفتابمعصومه صالحی بیست و نهمین دوره نمایشگاه...
ایران خودرو بر فراز دنا
یکشنبه, 24 آبان 1394
نگاهی به سومین خودروی ملی ایران خودروایران خودرو بر فراز دنا همیشه برای رسیدن به بلندترین قله، باید از قلل کوچک و ارتفاعات پایین تر عبور کرد. ایران خودرو این فتح را...

یادداشت

اُفول فینگیلیش!
سه شنبه, 24 فروردين 1395
اُفول فینگیلیش! شاید یکی از دستاوردهای پنهان اپلیکیشن‌های ارتباطی را بتوان دوری جستن کاربران این ابرازهای ارتباطی از رسم الخط «فینگیلیش» نامید.
بازمهندسی تهاجمی برای تحریک تفکرات کلیشه‌ای در حوزۀ تعاونی‌های روستایی ایران
شنبه, 06 بهمن 1397
بازمهندسی تهاجمی برای تحریک تفکرات کلیشه‌ای در حوزۀ تعاونی‌های روستایی ایران حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور...
برجام، فرجام تولیدات داخلی نشود
یکشنبه, 04 بهمن 1394
یادداشت اقتصادیبرجام، فرجام تولیدات داخلی نشود آنچه امروز به عنوان یکی از بهترین و مهم ترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید که موجب ایجاد بارقه امید در همه آحاد جامعه...

فضای مجازی ارتباطات ناصحیح و مشکلات اخلاقی را افزایش داده است

خانواده ها مراقب باشند؛

فضای مجازی ارتباطات ناصحیح و مشکلات اخلاقی را افزایش داده است

معصومه صالحی

 

با رویی گشاده و کوله باری از تجربه دعوت ما را برای انجام گفت و گویی صمیمانه در یک عصر پاییزی پذیرفت و میهمان ما شد تا از تجارب 4 سال خدمت  در آگاهی فرماندهی انتظامی استان لرستان برایمان بگوید. حالا که چند روزی از بازنشستگی این فرزند دیار لرستان می گذرد؛ در حالی که او هنوز هم دغدغه استان و حفظ امنیت آن را دارد و با وجود بازنشسته شدن باز هم دوست دارد برای برقراری امنیت و رفاه حال هم استانی هایش هرچه در توان دارد در طبق اخلاص گذارد و آماده است که تجارب چندین و چند ساله خود را برای برقراری آرامش و امنیت استان در اختیار دیگران قرار دهد.

سرهنگ قدرت الله دالوند متولد 1344 در خرم آباد است که 32 سال سابقه خدمت دارد. وی 12 سال در شهرستان های کوهدشت، خرمشهر، آبادان، ماهشهر، ایذه، پل دختر و الشتر فرمانده نیروی انتظامی بوده و از سال 90 به مدت 4 سال به عنوان رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان لرستان مشغول به فعالیت بود. وی که دارای دو پسر و 3 دختر است؛ حدود یک هفته پیش بازنشسته شد و قرار است پس از مدت کوتاهی استراحت به عنوان کارشناس انتظامی صدا و سیمای استان لرستان تجاربش را در اختیار هم استانی هایش قرار دهد. 

 

سرهنگ دالوند در خصوص اقداماتش در مدتی که به عنوان رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی لرستان مشغول فعالیت بود؛ به خبرنگار ما گفت: همه کارهای موفقیت آمیز در حوزه جرم و جنایت و کاهش میزان آن، رهایی گروگان ها، دستگیری سارقین و گروگان گیران و ...  خاطره است. سال 92 شاهد رشد چشمگیر سرقت در استان بودیم و در حدود 90 درصد افزایش سرقت داشتیم. لرستان آن زمان جزء 13 استان پر جرم کشور بود و در وقوع سرقت رتبه ششم را داشت. اما با توجه به اقداماتی که توسط مجموعه پلیس آگاهی در این خصوص و طی این مدت صورت گرفت استان از این 13 استان پرجرم خارج شد.

وی با بیان اینکه سال 93 میزان سرقت نسبت به سال 92 با کاهش 38 درصدی مواجه شد می گوید:  با تمام تلاش ها و اقداماتی که در این زمینه صورت گرفت طی شش ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد کاهش 18 درصدی سرقت بودیم که این رقم در مقایسه با سال 92 کاهش 54 درصدی داشته است.

دالوند با اشاره به اینکه در حال حاضر امنیت بخوبی در استان لرستان برقرار است گفت: با اقدامات صورت گرفته امروز استان جزء 20 استان امن کشور محسوب می شود و در این مدت هیچ مشکل امنیتی خشن مثل سرقت از بانک در استان نداشته ایم و خط قرمز ما بوده است؛ جز دو مورد که توسط همکاران ما در پلیس آگاهی کشف شد. الان هم که بازنشسته شده ام دغدغه اصلی من حفظ امنیت استان لرستان است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در راستای رشد امنیت جوانان و سرمایه گذاری های ضروری و ایجاد اشتغال در استان برنامه ریزی هایی صورت گرفته است و لرستان به یکی از استان های امن کشور تبدیل شده که امیدواریم این امنیت باقی بماند و حفظ شود.

رئیس پلیس سابق آگاهی فرماندهی انتظامی استان لرستان در خصوص خاطرات تلخ و شیرین دوران خدمتش می گوید: اکثر قتل هایی که طی این مدت در استان صورت گرفت و ما شاهد آنها بودیم همه  جزء تجارب تلخ ما محسوب می شود؛ همانگونه که وقتی با مجرمین برخورد می کردیم؛ از تجارب شیرین ما به شمار می رود.

سرهنگ دالوند همچنین تاکید کرد: در زمینه قاچاق، جرایم جنایی و اقتصادی شکر خدا فعالیت های خوبی صورت گرفته است و لرستان جزء استان های برتر در برخورد با پدیده قاچاق به شمار می رود. همانطور که می دانید قاچاق کالاهای لوکس معمولا از استان های جنوبی و سلاح و مشروبات الکلی از استان های غربی کشور وارد استان می شود که البته در این خصوص هم پلیس آگاهی کشفیات خوبی داشته است و با قاچاقچیان به صورت جدی برخورد شده است. مواد مخدر هم معمولا از استان های شرقی وارد می شود که باندهای قاچاق مواد مخدر شناخته شده است و ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز به طور ویژه با قاچاقچیان برخورد می کند. 

این کارشناس انتظامی در خصوص تاثیر بیکاری جوانان در میزان وقوع جرم معتقد است که میزان اشتغال جوانان در کاهش یا افزایش میزان جرایم تاثیر بسزایی دارد و هرچقدر جوان ها در منطقه پر تحرک تر، فعال تر و جویای نام باشند به همان میزان نیز به کاهش جرم کمک ویژه ای می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: یقینا اگر مسئولان در استان بتوانند بازار کار و اشتغال بیشتر و پایدارتری ایجاد کنند به همان اندازه نیز جرم و جنایت چه در استان و چه در استان ها و شهرهای  همجوار به میزان چشمگیری کاهش می یابد؛ چراکه معمولا جرم در اوقات فراغت و بر اساس بیکاری افراد ایجاد می شود. در نتیجه اگر اشتغال مفید و پایدار باشد کسی مرتکب جرم نمی شود. کسب و کار می تواند انرژی بسیاری از جوانان را در زمینه های مثبت هدایت کند. در حالی که اکثر جوانان بر اثر بیکاری و نبود شغل کافی از لرستان به شهرهای اطراف و یا حتی پایتخت می آیند و باعث ایجاد آسیب های اجتماعی در این شهرها و استان های همجوار می شوند که به این وسیله می توان مانع بروز اینگونه جرایم شد.

سرهنگ دالوند با بیان اینکه سرمایه اجتماعی نیروی انتظامی مردم هستند تاکید کرد: هر زمان که مردم همکاری و همراهی خوبی  با نیروی انتظامی داشتند؛ ماموریت های پلیس موفق آمیز بوده است و هر وقت که همراهی مردم نبود علی رغم تمام امکانات و تلاش ها؛ اقدامات پلیس موفقیت آمیز نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه امروز پلیس آگاهی یک پلیس تخصصی است گفت: پلیس آگاهی کارآگاهان خوب و توانمندی را در اختیار دارد و از تجهیزات علمی و فنی خوبی هم برخوردار است. ان شاالله با استفاده از این پتانسیل ها و همکاری و همراهی مردم؛ شاهد برقراری امنیت خوب، پایدار و مطلوب دراستان باشیم.

سرهنگ دالوند در ادامه افزود: پلیس آگاهی نسبت به مجرمین اطلاعات خوب و اشرافیت لازم را دارد و دستگیری هر مجرم با هر سابقه ای برای پلیس کاری راحت و سهل الوصول است. اگر در مورد هر مجرم به خوبی متمرکز شود قطعا با وجود توانمندی هایی که در مجموعه پلیس است؛ دستگیری و مجازات مجرمان کار راحتی است و حتی خود مجرمین هم می دانند که با هر ترفندی باز هم به راحتی به چنگ قانون می افتند.

سرهنگ دالوند در خصوص فضای مجازی و تاثیر آن بر میزان وقوع جرم گفت: ورود به فضای مجازی امری اجتناب ناپذیر است و چه بخواهیم و چه نخواهیم جوانان و خانواده ها در این فضا ورود پیدا می کنند. در نتیجه هرچه جوانان و به خصوص خانواده ها به این موضوع توجه داشته باشند که دسترسی به این فضای پر طمطراق و پر مساله را کمتر کنند و به گونه ای مدیریت شده با آن برخورد کنند؛ به طور حتم بسترهای نامناسب و غیر اخلاقی و کلاهبرداری های موجود در این فضا کمتر خواهد شد. متاسفانه به غیر از مشکلات اخلاقی و ارتباطات ناصحیح اجتماعی که در محیط های مجازی به وفور مشاهده می شود؛ جعل و کلاهبرداری نیز هر روز رو به افزایش است و اگر خانواده ها و به خصوص جوانان مراقب و مواظب نباشند؛ ممکن است طعمه افراد کلاهبردار شوند.

وی با بیان اینکه مسئولان مربوطه باید در این خصوص به صورت ویژه و اساسی وارد عمل شده و تصمیمات مناسبی را اتخاذ کنند گفت: این بحث نیاز به کار بیشتری دارد و مسئولان باید یا جایگزینی برای این محیط ها فراهم کنند و یا بسترهای لازم را به گونه ای فراهم کنند که اگر کسی می خواهد وارد اینگونه فضاها شود وارد فضای مجازی سالم تری شود و به گونه ای که این فضاها به خصوص برای جوانان مفید و مناسب باشد و میزان آسیب ها را به حداقل برساند.

وی تاکید کرد: حتی می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که شبکه تلگرام بومی داشته باشیم که هم قابل کنترل و نظارت باشد و هم اینکه فضاهای مورد نیاز جوانان مناسب با فرهنگ و آداب و آیین های ما ایرانیان در آن وجود داشته باشد. اما متاسفانه فضای مجازی موجود فضای خوبی نیست و همین نامناسب بودن فضا باعث ترویج فساد و ناامنی های زیادی در جامعه خواهد شد؛ لذا مسئولان فرهنگی کشور باید ضمن مدیریت و برنامه ریزی؛ جایگزین مناسبی را برای این فضاهای پر تنش فراهم کنند.

وی همچنین با اشاره به همکاری های خوبی که دستگاه های قضایی دراین مدت با پلیس آگاهی داشته اند افزود: در اینجا لازم است از دستگاه های قضایی به خصوص دادستان مرکز استان و دادستان شهرستان های تابعه به خاطر همکاری های بسیار خوب و صمیمی که طی 4 سال با ما داشته اند قدردانی و تشکرکنم. امیدوارم که این همکاری ها ادامه داشته باشد. همچنین از تدبیر و اقدامات خوب سردار قنبری فرمانده انتظامی استان نیز بهره خوبی بردیم که در اینجا از او هم تشکر می کنم.

 

اضافه کردن نظر

قیمت ارز و سکه

Copyright © 2015 پایگاه خبری اقتصاد ملت. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.