گــزارش

سرگردانی پرونده میوه های قاچاق در بین سازمان های مسئول
یکشنبه, 02 اسفند 1394
غرفه‌داران میدان تره‌بار از فروش میوه‌های قاچاق منع شدند                       سرگردانی پرونده میوه های قاچاق در بین سازمان های مسئول در پی ورود میوه‌های...
استقبال خوب علاقه مندان کتاب علی رغم کاستی های شهر آفتاب
یکشنبه, 19 ارديبهشت 1395
"اقتصاد ملت" از بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب گزارش می دهد؛استقبال خوب علاقه مندان کتاب علی رغم کاستی های شهر آفتابمعصومه صالحی بیست و نهمین دوره نمایشگاه...
ایران خودرو بر فراز دنا
یکشنبه, 24 آبان 1394
نگاهی به سومین خودروی ملی ایران خودروایران خودرو بر فراز دنا همیشه برای رسیدن به بلندترین قله، باید از قلل کوچک و ارتفاعات پایین تر عبور کرد. ایران خودرو این فتح را...

یادداشت

اُفول فینگیلیش!
سه شنبه, 24 فروردين 1395
اُفول فینگیلیش! شاید یکی از دستاوردهای پنهان اپلیکیشن‌های ارتباطی را بتوان دوری جستن کاربران این ابرازهای ارتباطی از رسم الخط «فینگیلیش» نامید.
بازمهندسی تهاجمی برای تحریک تفکرات کلیشه‌ای در حوزۀ تعاونی‌های روستایی ایران
شنبه, 06 بهمن 1397
بازمهندسی تهاجمی برای تحریک تفکرات کلیشه‌ای در حوزۀ تعاونی‌های روستایی ایران حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور...
برجام، فرجام تولیدات داخلی نشود
یکشنبه, 04 بهمن 1394
یادداشت اقتصادیبرجام، فرجام تولیدات داخلی نشود آنچه امروز به عنوان یکی از بهترین و مهم ترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید که موجب ایجاد بارقه امید در همه آحاد جامعه...

ارسال دغدغه‌ های بودجه ‌ای بورس به کمیسیون اقتصادی مجلس

 

انجمن خبرنگاران و نویسندگان بازار سرمایه از ارسال نظرات و پیشنهادات متولیان و فعالان بازار سرمایه در خصوص بودجه سال ۹۸ کشور به کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما؛ انجمن خبرنگاران و نویسندگان بازار سرمایه با انتشار اطلاعیه ‌ای اعلام کرد: پیرو جلسه هیات مدیره این انجمن با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بخشی از دغدغه‌ ها و انتظارات متولیان و فعالان بازار سرمایه برای لحاظ کردن در بودجه سال 98 طی نامه ‌ای به رئیس این کمیسیون ارسال شد.

متن این نامه که خطاب به محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نوشته شده به شرح زیر است:

همانگونه که مستحضر هستید بازار سرمایه به عنوان یکی از بازارهای معتبر مالی کشور در دو بعد کلان و خرد از قوانین بودجه سالانه کشور تاثیر می ‌پذیرد. از منظر کلان سیاستگذاری درآمدی و هزینه ‌ای دولت بر متغیرهای اقتصاد کلان اعم از تولید ناخالص داخلی، سرمایه‌ گذاری، تورم و ... تأثیر می ‌گذارد و بازار سرمایه نیز با توجه به ماهیت خود از نوسانات اقتصاد کلان تاثیر می ‌پذیرد. از منظر خرد هم حضور دولت در بازار سرمایه از طریق تامین مالی توسط ابزارهای مالی موجود در این بازار، واگذاری شرکت‌ های دولتی و ... می ‌تواند تاثیر ملموسی بر نقش بازار سرمایه در اقتصاد بخش واقعی داشته باشد.

از این رو بیان دیدگاه ‌های متولیان و فعالان بازار سرمایه در خصوص موارد مهم اثرگذار بر این بازار که در بودجه سالانه کشور نیز لحاظ می ‌شود، در این میان می ‌تواند مفید و اثرگذار باشد.

بر این اساس پیرو جلسه اخیر اعضای هیات مدیره این انجمن با جنابعالی برخی از دغدغه ‌های متولیان و فعالان بازار سرمایه در خصوص موارد قابل توجه و طرح در بودجه سال 98 براي بررسی، اظهارنظر و در صورت امکان اعمال در بودجه به شرح زیر تقدیم می‌ شود.

شایان ذکر است موارد اشاره شده در پی انتشار فراخوانی تحت عنوان "بیان و انعکاس دغدغه‌ های بودجه ‌ای متولیان و فعالان بازار سرمایه به کمیسیون اقتصادی مجلس براي استحضار و طرح در بودجه سال 98" جمع ‌آوری شده که نتیجه بیان دیدگاه ‌های متولیان و فعالان این بازار و نیز نظرات کارشناسی انجمن خبرنگاران و نویسندگان بازار سرمایه است. ضمن اینکه موارد اشاره در فرصت اندکی که برای این کار باقی بود، جمع‌ آوری و تدوین شده است.

امید است پیشنهادات ارائه شده به بهانه‌ای برای ایجاد یک روند مستمر سالیانه براي دريافت نظرات فعالان و متولیان بازار سرمایه همزمان با تدوین و تصویب بودجه سالانه کشور تبدیل شود.

 

1. با توجه به شرایط تورمی اقتصاد کشور و همچنین رکود حاکم بر صنایع و بازارهای مختلف همانگونه که در اقتصادهاي پیشروی دنیا معمول و مرسوم است، کاهش مالیات و عوارض برای صنایع مختلف به عنوان یکی از موارد و ابزارهای برون رفت از چنین وضعیتی و نیز کاهش فشارهای تحمیلی بر صنایع استفاده می‌ شود. از این رو پیشنهاد می‌ شود در راستای حمایت از صنایع و بنگاه ‌های مختلف، کاهش مالیات و عوارض دریافتی از صنایع در بودجه سال آینده مدنظر قرار گیرد.

2. الزام دولت به آزادسازی سهام عدالت. بر این اساس باید گفت بخشی از سهام شرکت‌ های دولتی به بهانه سهام عدالت کماکان در مالکیت و مدیریت دولت قرار دارد و این موضوع موجب شده است تا علاوه بر اینکه دولت تاخیری چند ساله در آزادسازی این سهام و در نتیجه عدم بهره‌مندی مشمولان از ثمرات آن داشته باشند، شرکت‌ های سرمایه‌ پذیر (شرکت‌ هاي حاضر در سبد سهام عدالت) هم از جذابی کمتری براي سرمایه ‌گذاری بخش خصوصی برخوردار باشد.

3. جلوگیری از خلق قوانین یک شبه و ضد تولید

4. واقعی ‌سازی نرخ خوراک و سوخت صنایع و نیز عوارض بهره مالکانه و حقوق دولتی که تاثیر مستقیمی بر سودآوری و ادامه فعالیت‌ شرکت‌ های پالایشگاهی، پتروشیمی، فولادی و معدنی دارد؛ چراکه افزایش دو برابری نرخ خوراک مایع تحویلی به شرکت ‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها در بودجه سال آینده نسبت به سالجاری و نیز رشد 43 درصدی درآمد دولت از محل بهره مالکانه و حقوق دولتی بار مالی قابل توجهی را بر دوش پتروشیمی‌ ها و پالایشگاهی ‌ها و نیز شرکت‌ های فعال در حوزه معادن تحمیل می ‌کند. ضمن اینکه این موضوع در خصوص تاثیرپذیری شرکت‌ های داروسازی، تجهیزات پزشکی و غذایی از رشد 48 درصدی حق‌ الثبت دارو و یا مواد اولیه هم قابل توجه است.

5. الزام دولت به واگذاری پروژه‌های نیمه تمام در قالب اجرای سیاست خصوصی‌ سازی؛ این اتفاق علاوه بر اینکه به کاهش بار مالی و مسئولیت ‌های دولت در این زمینه کمک می ‌کند، از یکسو موجب اتمام پروژه‌ های نیمه تمام کشور و بهره‌مندی مردم از مزایای آن می ‌شود و از سوی دیگر با این اتفاق جذب نقدینگی و همچنین چرخش چرخ سایر صنایع را شاهد خواهیم بود.

6. واقعی‌سازی درآمد حاصل از فروش نفت در راستای جلوگیری از کسری بودجه

7. در حالی که بر اساس اصل 44 قانون اساسی، واگذاری‌ های دولت باید تا پایان سال 93 به اتمام می‌ رسید، نه تنها تاکنون شاهد این اتفاق نبوده‌ ایم؛ بلکه در بودجه سال 98 کاهش 46.67 درصدی منابع حاصل از واگذاری شرکت ‌های دولتی نسبت به بودجه سالجاری پیشنهاد شده که این موضع به معنای خصوصی‌ سازی قطره‌ چکانی شرکت‌ های دولتی است. بر این اساس انتظار می ‌رود افزایش منابع حاصل از واگذاری شرکت‌ های دولتی در بودجه سال آینده به منظور تسریع در روند اجرای خصوصی ‌سازی برعکس آنچه دولت پیشنهاد داده است، به تصویب برسد.

 

8. لزوم توجه به مزایای اجرای طرح قیمت تضمینی و لزوم جایگزین کردن آن با طرح خرید تضمینی در راستای کاهش بار مالی دولت، ایجاد انگیزه برای کشاورزان و توجه و توسعه بازار سرمایه و بورس کالا.

 

اضافه کردن نظر

قیمت ارز و سکه

Copyright © 2015 پایگاه خبری اقتصاد ملت. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.