گــزارش

سرگردانی پرونده میوه های قاچاق در بین سازمان های مسئول
یکشنبه, 02 اسفند 1394
غرفه‌داران میدان تره‌بار از فروش میوه‌های قاچاق منع شدند                       سرگردانی پرونده میوه های قاچاق در بین سازمان های مسئول در پی ورود میوه‌های...
استقبال خوب علاقه مندان کتاب علی رغم کاستی های شهر آفتاب
یکشنبه, 19 ارديبهشت 1395
"اقتصاد ملت" از بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب گزارش می دهد؛استقبال خوب علاقه مندان کتاب علی رغم کاستی های شهر آفتابمعصومه صالحی بیست و نهمین دوره نمایشگاه...
ایران خودرو بر فراز دنا
یکشنبه, 24 آبان 1394
نگاهی به سومین خودروی ملی ایران خودروایران خودرو بر فراز دنا همیشه برای رسیدن به بلندترین قله، باید از قلل کوچک و ارتفاعات پایین تر عبور کرد. ایران خودرو این فتح را...

یادداشت

اُفول فینگیلیش!
سه شنبه, 24 فروردين 1395
اُفول فینگیلیش! شاید یکی از دستاوردهای پنهان اپلیکیشن‌های ارتباطی را بتوان دوری جستن کاربران این ابرازهای ارتباطی از رسم الخط «فینگیلیش» نامید.
بازمهندسی تهاجمی برای تحریک تفکرات کلیشه‌ای در حوزۀ تعاونی‌های روستایی ایران
شنبه, 06 بهمن 1397
بازمهندسی تهاجمی برای تحریک تفکرات کلیشه‌ای در حوزۀ تعاونی‌های روستایی ایران حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور...
برجام، فرجام تولیدات داخلی نشود
یکشنبه, 04 بهمن 1394
یادداشت اقتصادیبرجام، فرجام تولیدات داخلی نشود آنچه امروز به عنوان یکی از بهترین و مهم ترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید که موجب ایجاد بارقه امید در همه آحاد جامعه...

تحقیق و توسعه حلقه مفقوده در زنجیره ارزش فعالیت‌های شبکه تعاونی صنعت زنبورداری

 

مدیرعامل سازمان تعاونی روستایی ایران تاکید کرد: ما نیازمند تحول در فهم شخصی ‌مان در بهره‌ برداری از منابع پایه و بازنگري "دانشی، بینشی و مهارتی" در صنعت زنبورداری کشور و ایجاد نهادهای مدنی - تولیدی مدرن و ساختارهای بازار محور نوین هستیم.

حسین شیرزاد مدیرعامل و رئیس هیات مدیره این سازمان در حاشیه بازدید از فروشگاه مرکزی فرآورده‌های صنعت زنبورداری کشور و دیدار با مدیرعامل و اعضای هیات مدیره صندوق حمایت و توسعه زنبورداران کشور گفت: صنعت زنبورداری ایران به واسطه پیچیدگی ‌های تکاملی مناسبات زنجیره تولید - بازار و عقب‌‌‌‌ماندگی‌های تاریخی گریبانگیر آن و وقوع سوانح و حوادث نظیر آسیب‌های وارده بر زنبورداران طی پنج سال اخیر از جمله خشکسالی، گرد و غبار، بیماری‌های نوظهور نوزادان  و تغییرات اقلیمی بیش از هر زمان دیگری نیازمند عبور از شرایط تولید خرده پایی - معیشتی به سوی تولید اقتصادی و رقابتی است.

وی ادامه داد: ما نیازمند تحول در فهم شخصی ‌مان در بهره‌برداری از منابع پایه و بازنگری "دانشی، بینشی و مهارتی" در صنعت زنبورداری کشور و ایجاد نهادهای مدنی - تولیدی مدرن و ساختارهای بازارمحور نوین هستیم. از طرفی تولید اقتصادی و رقابتی و بهره‌ور بدون بازگشت ارزش افزوده واقعی محصول تولیدی به تولیدکننده کامل نخواهد بود. رسیدن به این مقصود، نیازمند در اختیار داشتن یک برنامه و الگوی جامع توسعه است که اجرای آن زمینه رشد شاخص‌های توسعه را در طول زنجیره ارزش صنعت زنبورداری کشور از قبل تا بعد از تولید تضمین كند.

مدیرعامل سازمان تعاونی روستایی ایران فقدان ردیف بودجه‌ ای مستقل براي فعالیت‌های زنبورداری در کشور، عدم پوشش چتر ایمنی – حمایتی بیمه و تأمین اجتماعی زنبورداران را از جمله چالش‌های بزرگ دانست و از نمایندگان مجلس خواستار حساسیت بیشتری در این رابطه شد. حال سوال اصلی اینجاست که کدام الگو و برنامه توسعه‌ای می‌تواند مسیر گذار بخش زنبورداری کشور را از تولید معیشتی به تولید رقابتی فراهم آورد و ارزش افزوده واقعی محصول تولید شده را به تولید‌کننده تسهیل و یا زمینه‌سازی كند؟ از طرفی این الگوی توسعه چگونه به مورد اجرا گذاشته می ‌شود و توسط چه کسی و الزامات آن چیست؟ 

به اعتقاد شیرزاد در ورای گزینش الگوی‌های توسعه ابعاد مختلفی که باید در فرآیند بومی توسعه صنعت زنبورداری ایران به آن پرداخت را باید در حوزه‌های توسعه بازار، توسعه زیرساخت‌ها، توسعه تکنولوژی، بهبود و ارتقاء منابع انسانی، تأمین سرمایه در گردش، گسترش سرمایه ‌گذاری داخلی و خارجی و پرتفوی ریسک یا خطر‌پذیری صنعت زنبورداری جستجو كرد. اما در بعد نحوه اجرای الگوی توسعه آنچه تجربیات مختلف و مطالعه و بررسی تجربیات کشورهای مختلف نشان می‌ دهد، هر برنامه توسعه‌ای در هر زیر بخشی نیازمند یک سازمان ‌توسعه‌ ای پیش برنده و تسریع کننده است. این سازمان های توسعه ‌ای با رهبری، هم افزایی و پشتیبانی کسب و کارها و ایجاد نقش واسط بین دولت، صنعت و بازار و همچنین پر کردن خلاء حلقه‌های مفقوده در صنعت می‌ توانند نقشی تأثیرگذار در تحقق اهداف و بهبود شاخص‌های توسعه در صنعت و تسهیل ‌کننده روند گذار باشند.

وی با اشاره به اینکه در زمینه چشم‌ انداز و تدوین استراتژی صنعت زنبورداری ضعف داریم، اظهار داشت: اقتصادی کردن تولید عسل و استفاده از تجارب بین‌‌‌‌المللی در ارتقا کارایی و بهره‌‌‌وری کندوها به ویژه در زمینه ملکه مادر و ملکه ‌های هیبرید و همچنین تاکید بر تقویت زنجیره تولید زنبورعسل در کشور، انتخاب بازارهای هدف و برندسازی و فعال شدن بیشتر اتحادیه‌ها، تشکل‌ ها و انعکاس پژواک صدای تشکل‌ های زنبورعسل در فضای ملی و تأکید بر توسعه صنعت تولید ژل رویال و اهمیت اشتغالزایی آن در مناطق روستایی و آموزش‌ های ترویجی لازمه در این زمینه در استان ‌های دارای مزیت رقابتی کشور را از اهم راهبردهای آتی صنعت زنبورداری برشمرد.

این مقام مسئول واردات ملکه هیبرید و ملکه مادر زنبورعسل و ارتباط تنگاتنگ با دانش روز زنبورداری را الزامی دانست و در این رابطه از سازمان دامپزشکی و معاونت تخصصی امور دام خواست حال که شبکه تعاونی ‌های روستایی کشور پیشتاز این مساله شده و به استقبال ریسک‌ها رفته، معاضدت و گشایش ‌های بیشتری در این خصوص به خرج دهند.

شیرزاد موضوع پیگیری تدوین استانداردهای عسل طبیعی از طریق سازمان دامپزشکی، معاونت امور دام، دفتر امور اقتصادی معاونت برنامه ‌‌ریزی و اقتصادی و اتحادیه سراسری زنبورداران را برای حضور کیفی ‌تر و انکشاف بازارهای صادراتی جدید پدیده ای حیاتی دانست.

وی ادامه داد: تجربه صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور به عنوان یک سازمان توسعه ‌‌‌ای و الگوهای به کار گرفته شده توسط این صندوق برای بهبود وضعیت در این صنعت از جمله تأثیرگذاری و نقش آفرینی در حوزه توانمندسازی تشکل های زنبورداری، انتقال تکنولوژی و نوآوری‌ های جدید به صنعت، ارتقا سطح دانش و آگاهی فعالان صنعت، زمینه سازی بازگشت ارزش واقعی اقتصادی محصول به تولیدکنندگان، کاهش هزینه تولید، افزایش بهره ‌‌‌وری، خروج صنعت از تک محصولی، توسعه پتانسیل ‌‌‌‌ها و بازارهای صادراتی و ... یک الگوی موفق برای توسعه صنعت زنبورداری کشور، مدنظر و توجه محققان، کارشناسان، برنامه‌ ‌ریزان و تصمیم‌ ‌گیرندگان در حوزه‌‌های مختلف قرار گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: اما صرف حضور یک سازمان توسعه‌‌‌ای کفایت نمی ‌کند؛ در کنار هر سازمان توسعه‌ای پویا، شبکه‌ای از رهبران زنجیره ارزش مورد نیاز است که بتوانند خدمات، حمایت ‌ها و زیرساخت‌های ایجاد شده توسط سازمان توسعه‌ ‌ای را در اختیار جامعه تولیدکننده قرار دهند. این رهبران زنجیره در بخش کشاورزی نه تنها ایران که در نقاط مختلف دنیا از جمله کشورهای پیشرفته در بخش ‌‌های مختلف کشاورزی، شبکه تعاونی ‌‌ها و اتحادیه ‌‌های کشاورزی هستند.

شیرزاد افزود: هیچ کشور پیشرفته ‌ای به لحاظ کشاورزی را نخواهید يافت كه در آن کشور نقش تعاونی ‌ها و اتحادیه ‌های کشاورزی در تأمین نیاز اعضاء و خرید محصول آنها کم و ناچیز باشد؛ لذا ضروری است با برنامه ‌ریزی دقیق و اصولی شبکه تعاونی ‌های کشاورزی کشور به ویژه آنها که تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی هستند، نقش محوری خود در کسب خدمات حمایتی سازمان توسعه ‌ای نظیر صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور و انتقال آن به جامعه تولیدکننده را برعهده گیرند.

وی ادامه داد: طی سال‌ های فعالیت صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور این مهم به خوبی محقق شده است؛ به طوری که تعداد تعاونی هاي فعال در این زیر بخش از ۳۰ تعاونی در سال ۹۲ به بیش از ۱۵۰ تعاونی فعال و کارآمد در سال ۹۷ افزایش یافته است. امروز شبکه تعاونی‌ ‌های زنبورداری تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، کانال انتقال حمایت های نهاد توسعه ای صندوق به زیر بخش هستند؛ به طوری که اگر حوزه‌‌ای نگاه کنیم این نقش در اختیار تعاونی‌ ‌‌ها است. اگر انتقال تکنولوژی در صنعت اتفاق افتاده، از طریق شبکه تعاونی ‌ها و اتحادیه ‌‌های زنبورداری بوده است.

وی اضافه کرد: اگر آموزشی انجام شده است و سطح دانش و آگاهی جامعه زنبورداری کشور ارتقاء پیدا کرده، از طریق شبکه تعاونی ها بوده است. اگر نهاده های مورد نیاز صنعت تأمین شده، از طریق شبکه تعاونی ها و اتحادیه های زنبورداری بوده است اگر امروز بخشی از محصول زنبوردار با قیمت مناسب خریداری و در بهترین نقطه مصرف عرضه می شود، توسط شبکه تعاونی های زنبورداری انجام می شود. اگر بخشی از سرمایه در گردش مورد نیاز جامعه زنبورداری تأمین می شود، این کار توسط شبکه تعاونی ها و اتحادیه های زنبورداری سهامدار صندوق انجام می شود. بنابراین مشاهده می شود الگوی توسعه حضور یک سازمان توسعه ای در کنار شبکه ای از تعاونی ها و اتحادیه های کارآمد و موثر در بخش زنبور عسل کشور می تواند زمینه رشد، ارتقاء و توسعه بخش زنبور عسل کشور را فراهم كند.

رئیس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران میزان سرمایه ‌‌‌گذاری برای ایجاد برند اکسیر را بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال اعلام کرد و در خصوص ساختار سازمانی خدمات رسانی صندوق تصریح کرد: شاخص‌ هایی نظیر تعداد نمایندگی ‌های ایجاد شده توسط اتحادیه ‌‌های استانی، چهار نمایندگی (تبریز، شیراز، یزد و لرستان)، سرمایه‌ ‌‌گذاری بخش خصوصی برای ایجاد شعب اکسیر، سه نمایندگی (تهران، میدان امام حسین و لواسان)، افزایش قیمت خرید از زنبوردار توسط تعاونی های زنبورداری حداقل ۳۰ درصد (میانگین قیمت فروش عسل توسط زنبوردار ۲۵ هزار تومان، میانگین فروش به برند اکسیر ۳۹ هزار تومان)، سرمایه گذاری مشترک یونیدو و صندوق برای برگزاری دوره‌‌‌های آموزشی، تجهیز آزمایشگاه مرجع، حضور در رویدادهای بین المللی مجموعاً ۱۰ میلیارد ریال، تخصیص و محقق شده دو میلیارد ریال را نشان پویایی و فعالیت موفق صندوق و اکسیر برشمرد و خاطرنشان کرد: صندوق طی مدت فعالیت (۵ سال) بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان تسهیلات مالی ارزان قیمت و سهل‌‌ ‌الوصول در اختیار شبکه تعاونی ها و اتحادیه های زنبورداری قرار داده است.

 

شیرزاد افزود: همچنین تأمین بالغ بر ۲۱ هزار تن نهاده به ارزش بیش از ۵۲۰ میلیارد ریال برای شبکه تعاونی‌‌ ها و اتحادیه ‌های زنبورداری سراسر کشور به صورت سهل الوصول و ارزان قیمت، کاهش ۱۸ درصدی قیمت نهاده مورد نیاز زنبورداران از این طریق و صرفه جویی ۵۰ میلیارد ریالی، ایجاد بیش از ۲۰ میلیارد ریال درآمد برای شبکه تعاونی ‌ها و اتحادیه ‌ها، تأمین حداقل ۱۵ درصد نهاده‌های مورد نیاز جامعه زنبورداری کشور از طریق شبکه تعاونی ‌ها و اتحادیه‌های زنبورداری، سرمایه‌‌‌ گذاری ۱۴ میلیارد ریالی صندوق برای ایجاد واحدهای فروشگاهی برای تعاونی ها و اتحادیه ها، ایجاد بیش از ۱۵ واحد فروشگاهی برای عرضه نیازمندی‌ های زنبورداران از طریق شبکه تعاونی‌ ها به واسطه حمایت صندوق، سرمایه گذاری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال برای ایجاد برند ملی شبکه تعاونی ها و اتحادیه های زنبورداری به نام "اکسیر" به همراه ایجاد ۸ شعبه زنجیره‌ای تحت پوش برند اکسیر "توسط تعاونی ‌ها و اتحادیه‌ های زنبورداری در سطح کشور" و عرضه بالغ بر یکصد تن عسل طی سه سال گذشته توسط فروشگاه های مذکور؛ سلسله ای از موفقیت‌ های شبکه در حوزه صنعت زنبور عسل است اما بهره برداری و استفاده زنبورداران از تسهیلات سامانه بهین‌ یاب براي اخذ تسهیلات اعتباری مورد نیاز را مایوس‌ کننده است.

وی از سازمان دامپزشکی کشور خواست تا نسبت به دادن مجوزهای لازمه براي واردات اقلامی از داروهای مجاز به شبکه تعاونی ‌‌‌ها و اتحادیه سراسری زنبورداران در شرایط تحریم های ظالمانه سریعا همکاری كند و موضوع اطلاع‌ ‌رسانی عام شود.

همچنین این مقام مسئول از سازمان مذکور خواست تا در خصوص استفاده از ماشین های کددار براي حمل و نقل زنبور عسل (مجوز کد رهگیری) و مساله مهم ناتوانی بخش اعظم جامعه زنبورداران در دسترسی به ماشین های مذکور تمهیدات ویژه ای را از طریق منابع بانکی و کمک به زنبورداران فراهم آورد.

شیرزاد اضافه کرد: سرمایه ‌‌گذاری بیش از دو میلیارد ریالی صندوق در پروژه‌های تحقیق و توسعه برای تولید فرآورده های جانبی در حوزه‌های آرایشی و بهداشتی، غذایی و دارویی از محصولات اصلی زنبور عسل و تولید حداقل سه محصول جدید با نام قرص ژل رویال، کرم صورت بره موم و آدامس بره موم طی پروژه تحقیق و توسعه به همراه اخذ اولین توافق اصولی تولید محصولات جانبی زنبورعسل از معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت برای تولید قرص ژل رویال را گام بزرگی برای تنوع سبد کالایی صنعت زنبورداری کشور است.

وی سرمایه‌ ‌گذاری بالغ بر پنج میلیاردی صندوق برای حضور مدیران تعاونی های زنبورداری در معتبرترین رویدادهای بین ‌‌‌المللی و حضور بالغ بر ۵۰۰ نفر زنبوردار و مدیران تشکل ‌ها در اپی موندیای ترکیه با تسهیلگری و حمایت صندوق، سرمایه‌ ‌‌‌گذاری و تسهیل حضور شرکت های دارای قابلیت صادراتی در قالب ۸ غرفه متمرکز در رویداد مذکور و کسب اولین مدال جهانی صنعت زنبورداری ایران در قالب کسب مقام سوم و مدال برنز با کیفیت ترین عسل جهان که منجر به کاهش هزینه حضور مدیران تشکل‌ ها، شرکت ‌ها و زنبورداران در رویدادهای مذکور به میزان حداقل ۵۰ درصد شد‌ را ستود.

شیرزاد ادامه داد: باید جذب سرمایه‌ ‌گذاری داخلی و خارجی را سرلوحه کار خود قرار دهیم. وی سرمایه ‌‌‌گذاری دو میلیارد ریالی برای انتقال یافته ‌‌‌‌های تحقیقاتی از طریق شبکه تشکل‌ های زنبورداری به بدنه تولید در قالب حمایت از ایستگاه اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل استان گلستان، تولید ۱۰۰ عدد برید اصلاح شده و مطالعه شده و تکثیر و پروش حداقل ۲۰۰ هزار عدد ملکه اصلاح شده در کنار تأمین سرمایه در گردش تعاونی‌‌ های زنبورداری به میزان حداقل ۱۴۰۰ میلیارد ریال طی پنج سال گذشته به صورت سهل‌‌ الوصول و ارزان قیمت و سرمایه‌ ‌گذاری دو میلیارد ریادی صندوق برای توسعه صادرات محصولات زنبورعسل به خارج از کشور و ایجاد اولین زنبورستان ‌های ایرانی در خارج از کشور در قالب تولید فراسرزمینی از طریق تشکل های زنبورداری در قالب پروژه آفریقای جنوبی را فعالیت‌ هایی سازنده توصیف کرد که باید گسترش یابد.

 

اضافه کردن نظر

قیمت ارز و سکه

Copyright © 2015 پایگاه خبری اقتصاد ملت. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.