گــزارش

سرگردانی پرونده میوه های قاچاق در بین سازمان های مسئول
یکشنبه, 02 اسفند 1394
غرفه‌داران میدان تره‌بار از فروش میوه‌های قاچاق منع شدند                       سرگردانی پرونده میوه های قاچاق در بین سازمان های مسئول در پی ورود میوه‌های...
استقبال خوب علاقه مندان کتاب علی رغم کاستی های شهر آفتاب
یکشنبه, 19 ارديبهشت 1395
"اقتصاد ملت" از بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب گزارش می دهد؛استقبال خوب علاقه مندان کتاب علی رغم کاستی های شهر آفتابمعصومه صالحی بیست و نهمین دوره نمایشگاه...
ایران خودرو بر فراز دنا
یکشنبه, 24 آبان 1394
نگاهی به سومین خودروی ملی ایران خودروایران خودرو بر فراز دنا همیشه برای رسیدن به بلندترین قله، باید از قلل کوچک و ارتفاعات پایین تر عبور کرد. ایران خودرو این فتح را...

یادداشت

اُفول فینگیلیش!
سه شنبه, 24 فروردين 1395
اُفول فینگیلیش! شاید یکی از دستاوردهای پنهان اپلیکیشن‌های ارتباطی را بتوان دوری جستن کاربران این ابرازهای ارتباطی از رسم الخط «فینگیلیش» نامید.
بازمهندسی تهاجمی برای تحریک تفکرات کلیشه‌ای در حوزۀ تعاونی‌های روستایی ایران
شنبه, 06 بهمن 1397
بازمهندسی تهاجمی برای تحریک تفکرات کلیشه‌ای در حوزۀ تعاونی‌های روستایی ایران حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور...
برجام، فرجام تولیدات داخلی نشود
یکشنبه, 04 بهمن 1394
یادداشت اقتصادیبرجام، فرجام تولیدات داخلی نشود آنچه امروز به عنوان یکی از بهترین و مهم ترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید که موجب ایجاد بارقه امید در همه آحاد جامعه...

اقدامات انجام شده جهت تنظيم و تامين بازار ميوه عيد سال 98

 

معاون وزير جهاد كشاورزي و دبير كارگروه ملي تنظيم بازار ميوه عيد اقدامات انجام شده جهت تنظيم و تامين بازار ميوه عيد سال 98 را تشريح كرد.

دکتر حسین شیرزاد مدیرعامل و رئیس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص تأمین سیب و پرتقال مورد نیاز طرح تنظیم بازار میوه ایام پایانی سال ۹۷ و نوروز ۹۸ و فرآیندهای عملیاتی آن گفت: با دریافت ابلاغیه مورخ ۲۰/۹/۹۷ وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر واگذاری مأموریت تنظیم بازار سیب و پرتقال مورد نیاز طرح تنظیم بازار میوه شب عید به این سازمان، مداخله سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به عنوان متولی تنظیم بازار میوه شب عید جهت خرید، ذخیره‌سازی و توزیع برای طرح در کارگروه تنظیم بازار دولت در دستور کارگروه قرار گرفت.

وي گفت: به دنبال آن تهیه و تدوین دستورالعمل اجرایی طرح تنظیم بازار میوه شب عید به استناد بند ۱۲ ابلاغیه مذکور آغاز و متعاقب آن با برگزاری اولین جلسه کمیته راهبردی کشوری طرح مذکور در تاریخ ۲۴/۹/۹۷ همراه با عملیات رصد بازار میوه از منظر دستگاه های عضو کمیته راهبردی و در نهایت تأیید دستورالعمل اجرایی طرح، پیش بینی اولیه تأمین حدود ۳۰ هزار تن سیب درختی و ۳۰ هزار تن پرتقال تامسون شمال و ۱۰ هزار تن پرتقال والنسیای جنوب به تصویب رسید.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران همچنين تاكيد كرد: البته با در نظر گرفتن ذخیره ملی معادل ۲۰ درصد سیب و پرتقال مورد نیاز استان ها و حدود ۱۰۰۰ تن ذخایر داخلی اتحادیه های استانی (خارج از طرح) به منظور تعادل بخشی و جبران کاستی ‌های احتمالی این ذخیره‌سازی افزایش خواهد یافت. همچنین نوع و مشخصات کیفی محصول قابل خرید عبارت از سیب زرد و قرمز درجه یک با محدوده وزنی حداقل ۱۵۰ و حداکثر ۲۱۰ گرم ( ۱۰± گرم )، پرتقال جنوب از نوع والنسیا با محدوده وزنی حداقل ۱۴۰ و حداکثر ۲۲۰ گرم ( ۱۰± گرم ) و پرتقال شمال از نوع تامسون با محدوده وزنی حداقل ۱۹۰ و حداکثر ۳۰۰ گرم (‌۱۰± گرم) تعيين شد.

دکتر شیرزاد درباره تعیین قیمت های برآوردی سیب و پرتقال اظهار داشت: برآورد میزان اعتبار مورد نیاز براي اجرای طرح به مبلغ ۳۸۰۰  میلیارد ریال و درخواست تأمین و تخصیص آن از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استناد بند ۱۵ ابلاغیه فوق ‌الذکر انجام گرفته است. در این رابطه انتشار اسناد مناقصه در جراید براي واگذاری امور بازرسی و نظارت بر کمیت و کیفیت سیب و پرتقال طرح به بخش خصوصی و شرکت‌های واجد صلاحیت و به موازات آن اعزام همکاران سازمان و شبکه تعاون روستایی کشور به استان های تولیدکننده سیب درختی و بازدید کامل از کمیت و کیفیت سیب درختی موجود در سردخانه‌ها و بررسی میدانی قیمت عمده فروشی انجام شد که بازدید از باغات و سورتینگ ها در شهرستان های مختلف ۶ استان تامین کننده سیب و پرتقال و هماهنگی با سازمان جهاد کشاورزی استان‌ ها و استانداری ها و تهیه برش شهرستانی با هدف تأمین نظر نمایندگان و مسئولان ملی و جلوگیری از تنش قیمتی به گونه‌ای که تمام شهرستان ها و تشکل‌ ها بسته به سطح زیر کشت و توان تولید در تأمین میوه شب عید مشارکت داشته و واجد سهم باشند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی همچنین افزود: تشکیل کمیته راهبردی استانی به ریاست رؤسای سازمان جهاد کشاورزی استانها و تعیین میزان سیب و پرتقال مورد نیاز استان ها به پایان رسیده و به عنوان مثال حتی به منظور رعایت توازن و برخورداری تمامی شهرستان های تولیدکننده پرتقال استان مازندران در تهیه و تأمین پرتقال مورد نیاز طرح تنظیم بازار میوه نوروز ۹۸ با برگزاری جلسه و کسب نظر کمیته مدیریت مرکبات استان مازندران مستقر در استانداری، جدول برش شهرستانی ذیل تهیه و براي تأمین پرتقال به استان ‌ها و اتحادیه سراسری باغداران کشور ابلاغ شد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در ادامه افزود: با برگزاری دومین جلسه کمیته راهبردی ملی در تاریخ ۱/۱۰/۹۷ تعیین قیمت پرتقال تامسون شمال با مشخصات مندرج در دستورالعمل تدوین شده در سبدهای ۶-۸ کیلوگرمی دو ردیفه به مبلغ هر کیلو ۳۱۰۰۰ ریال مصوب شد. اما به دلیل بازه قیمتی معنادار، اختیار تعیین قیمت سیب درختی به کمیته راهبردی استان های تولیدکننده عمده سیب درختی کشور واگذار شد که در حال حاضر فراگرد کشف قیمت در استان های هدف به پایان رسیده است.

رئیس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی تصریح کرد: اعضاء کمیته راهبردی کشوری دو اتحادیه ملی به نام اتحادیه مرکزی تعاونی ‌های روستایی و کشاورزی ایران و اتحادیه سراسری باغداران کشور را به عنوان تأمین کننده انتخاب كردند تا از حضور پراکنده مباشرین استانی در مبادی تأمین سیب درختی و پرتقال جلوگیری به عمل آمده و امر خرید سیب و پرتقال به صورت متمرکز و در صورت لزوم شبه متمرکز یا نیمه متمرکز انجام شود.

وي تاكيد كرد: همچنین با توجه به زمانبر بودن برگزاری مناقصه، درخواست صدور مجوز ترک تشریفات مناقصه از وزارت متبوع انجام و در نهایت مجوز ترک تشریفات مناقصه صادر و نام شرکت های واجد صلاحیت از پورتال سازمان ملی استاندارد ایران اخذ و برای شرکت‌ های سامانه مناقصه که واجد صلاحیت بازرسی بر میوه طرح تنظیم بازار و دارای سابقه و امکانات کافی بودند، فرم شرایط و استعلام بها ارسال شد.

دكتر شيرزاد در ادامه افزود: جلسه کمیسيون معاملات سازمان در مورخ ۴/۱۰/۹۷ برگزار و پیشنهادات واصله مفتوح و در نهایت شرکت بین المللی بازرسی کالای تجاری (IGI) به عنوان شرکت واجد صلاحیت انتخاب شد. با عنایت به میزان اعتبار ناکافی در اختیار سازمان مرکزی تعاون روستایی؛ این سازمان با اتکا به منابع داخلی خود در اولین مرحله تخصیص ۲۰ درصد اعتبار مورد نیاز خرید سیب درختی و ۳۰ درصد اعتبار مورد نیاز خرید پرتقال تامسون بر اساس سهمیه استان ها به مأخذ قیمت اعلام شده از جانب کمیته راهبردی تنظیم و براي واریز به حساب استان ها اعلام شد که تاکنون حدود ۶۲۰ میلیارد ریال به حساب مدیریت های تعاون روستایی استان ‌ها واریز شده است كه سعی داریم تا پایان ماه جاری به ۱۰۰۰ میلیارد ریال برسانیم.

 

مديرعامل تعاون روستايي گفت:‌برنامه زمانبندی حمل سیب درختی از استان های تولیدکننده تهیه و جهت اجرا به اتحادیه مرکزی تعاون روستایی کشور ابلاغ و تلاش می‌ شود که حتی الامکان عملیات سورت و حمل مطابق این برنامه انجام و به اتمام برسد. با انتخاب شرکت بازرسی کننده و تعیین سر بازرسان استانی و استقرار بازرسین در سردخانه‌های مبداء عملیات سورت و بارگیری سیب درختی آغاز شد و تاکنون مقدار ۱۱۱۵۰ تن سیب درختی به استان ها حمل و یا در سردخانه‌های استان‌های مقصد زیر کلید قرار گرفته است که در این رابطه نگرانی خاصی وجود ندارد.

به اعتقاد معاون وزیر جهاد کشاورزی با توجه به رشد قابل توجه قیمت سیب درختی و افزایش ۳۰ درصدی قیمت پرتقال تامسون در سالجاری نسبت به سنوات گذشته؛ واریز تسهیلات مأخوذه از منابع بانکی در سررسیدهای مقرر از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور بسیار ضروری است. در صورتی که منابع مالی به هر طریق ممکن به فوریت تأمین و در اختیار سازمان مرکزی تعاون روستایی قرار نگیرد؛ بی شک اجرای طرح در ماه آینده با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

دکتر شیرزاد در پایان ضمن تشکر از همه دستگاه‌های مشارکت کننده در کارگروه راهبردی ملی تنظیم بازار میوه عید ۹۸ خاطرنشان کرد: امسال با توجه به از دست دادن زمان و محدودیت وقت به دلیل تأخیر زمانی مصوبه‌ ضروری است نظر به فسادپذیری میوه خریداری شده  نسبت به حمل سریع آن به استان های مقصد و در صورت لزوم نگهداری در سردخانه یا انبار فنی تا زمان توزیع،‌ تمهیدات لازم در نظر گرفته شود. قطعا حمل زود هنگام میوه‌ها به ویژه ناشی از شرایط غیرعادی سیب درختی باعث بالا رفتن افت و ضایعات طرح خواهد شد؛ لذا از سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان انتظار می‌ رود که این پدیده را متعارف تلقی كرده و در زمان رسیدگی به اسناد و مدارک مربوطه، تمامی افت و ضایعات واقعی را مورد نظر قرار داده، ضرر و زیان اتحادیه ‌های مباشر را با توجه به ویژگی‌ های تنظیم بازار عید امسال مقبول و مشروع تلقی كنند.

 

اضافه کردن نظر

قیمت ارز و سکه

Copyright © 2015 پایگاه خبری اقتصاد ملت. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.